Hall teknik ile tedavi edilen dişlerin çocuklarda temporomandibular eklem, masseter kas ve oklüzyon üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hall technique on temporomandibular joint, masseter muscle and occlusion in children
  1. Tez No: 861154
  2. Yazar: BAHAR MELİS AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hall Teknik (HT) ile tedavi edilen süt molar dişlere sahip çocuklarda oklüzyona ilişkin değişim mekanizmasının belirlenerek, bu mekanizmanın temporomandibular eklem (TME) ve masseter kas üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Daha önce HT ile tedavi edilmemiş, 5-9 yaş arası, pulpa ile ilişkisi olmayan dentin çürüğüne sahip süt azı dişleri bulunan çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. İlk ziyarette, hastaların TME ve masseter kas ile ilgili şikayetleri Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi (AAPD) Kriterlerine göre, muayene bulguları ise Helkimo Klinik Disfonksiyon İndeksi'ne göre kaydedilmiştir. Oklüzal vertikal boyut (OVB), süt kanin dişler referans alınarak dijital kumpas ile ölçülmüştür. HT öncesinde hastaların ağız içi ölçüleri alınarak alçı modeller elde edilmiş ve STL formata çevrilerek dijital ortama aktarılmıştır. Ardından, HT uygulanmış ve hemen sonrasında, 1.ayda ve 3.ayda tüm ölçümler ve değerlendirmeler tekrarlanmıştır. Farklı zamanlarda alınan dijital modellerin analizi ve zaman içinde dişlerin konumlarındaki değişiklikleri ölçmek için Rapidform2006 yazılımı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan çocuklara Hall Teknik uygulaması hakkındaki düşünceleri ile ilgili olarak 3. ayda anket yapılmıştır. Veri analizinde demografik ve klinik bulguların açıklanması için frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Sürekli veri analizinde, tekrarlı ölçümlerde ANOVA Testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the mechanism of occlusal change in primary molars treated with the Hall Technique in children and evaluate its impact on the temporomandibular joint and masseter muscle. Methods: Materials and Methods: Children between the ages of 5 and 9, who had primary molars with dentin caries not associated with the pulp and had not been treated with the Hall Technique (HT) before, were included in the study. At the first visit, patients' complaints about the Temporomandibular Joint (TMJ) and masseter muscle were recorded according to the American Pediatric Dentistry Criteria, and the examination findings were recorded according to the Helkimo Clinical Dysfunction Index. Occlusal Vertical Dimension (OVD) was determined with a digital caliper by taking the primary canine teeth as reference. Before HT, intraoral impressions were taken, plaster models were obtained and transferred to the digital platform in STL. Then, HT was applied, and all measurements and documentations were repeated at immediately after HT, at the 1st and 3rd month. Rapidform2006 software was used to analyze digital models taken at different times and to measure changes of the teeth's volumes over time. A survey was conducted on the children participating in the study at the 3rd month regarding their perceptions about the Hall Technique. Frequency, percentage, mean and standard deviation analyzes were used to explain demographic and clinical findings in data analysis. In continuous data analysis, ANOVA Test and independent sample t-test were used for repeated measures.