İkinci Meşrutiyet Dönemi'nde sosyalist düşünce ve İştirak dergisi
Socialist thought and the İştirak journal during the second Constitutional Monarchy Period
  1. Tez No: 132687
  2. Yazar: AYLİN ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak seçilen bu çalışma, II. Meşrutiyet Dönemi'nde, Osmanlı İmparatorluğunun kurtuluşuna yönelik, düşünülen çözüm önerilerinden biri olan sosyalizmin, Türkiye'deki filizlenişini, Hüseyin Hilmi ve çevresinin sosyalizmi algılayışlarını, etkilendikleri modelleri ve bu bağlamda iştirak Dergisi'nin, bu sürece katkısını aydınlatmaya çalışmıştır. Çalışmanın, Osmanlı Fikir Hayatı'nm Gelişimi (1839-1908) başlıklı bölümünde, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e, siyasi muhalefetin şekillenişi üzerinde durulmuş ve Osmanlı İmparatorluğunun kurtuluşuna yönelik, düşünülen çözüm önerilerine yer verilmiştir. Onu takip eden, İlk Sosyalist Cemaat: İştirak başlıklı bölümde İştirak Dergisi'n in sahibi ve yazı işleri müdürü Hüseyin Hilmi ve derginin yazar kadrosu hakkında bilgi verilmiş, derginin teknik özelliklerinden bahsedilmiştir. Araştırmanın Muhteva Açısından İştirak Dergisi (1909-1912) başlığını taşıyan son bölümünde de, derginin yayınlanma amacı, derginin sosyalizmin batıdaki seyrine ilişkin bakışı yer almaktadır. Yine aynı bölümde İştirak çevresinin, İslam-sosyalizm sentezini oluşturma çabaları üzerinde durulmuş ve İttihat ve Terakki icraatlarına dair, İştirak değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this paper that is prepared and submitted as a Master of Science Thesis, the introduction of socialism being one of the alternative solutions for salvation of the Ottoman Empire during the 2nd Administrative Monarchy Period, its blossoming in Turkey, the socialism perceptions of Hüseyin Hilmi and his environment, the models that they were influenced, and in this connection the contributions of the İştirak (=Participation=) Periodical into process are reviewed. In its section titled as“The development of Ottoman thought life between 1239-1908”, the formation of the political opposition from the periods of the Constitutional Reforms to the Administrative Monarchy, are reviewed and the proposed solution alternatives for salvation of the Ottoman Empire are pointed out. In the preceding section titled as:“The First Socialist Association: İştirak (=The Participation^”, information is rendered about the editor of the İştirak (=Participation=) Periodical and its author cadre and the technical features of said periodical. In the last part of the study titled as "The (İştirak) Participation Periodical as for its content: (1909-1912), the publication purpose of the periodical, opinions regarding the progress of socialism in the West are mentioned. Again in the same part, İştirak environment's efforts for formation and development of an Islamic-oriented-Socialism synthesis are mentioned and İştirak's evaluations and comments regarding the actions of the Union and Progress Party are pointed out.