Seydi Beşir Üsera kampı'ndan Hilal-i Ahmer'e gelen bazı mektupların değerlendirilmesi
Evaluation of some letters received from Seydi Beşir Prison camp to Hilal-i Ahmer
- Tez No: 861186
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
I. Dünya Savaşı ve esir kampları hakkında bir çok çalışma yapılmıştır. Fakat Hilal-i Ahmer Seydi Beşir Üsera kampına ait esir mektupları ilk kez bu çalışmada ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında I. Dünya savaşının genel durumu ve Osmanlı Devletinin konumu hakkında detaylı literatür çalışması yapılmıştır. Esirlerle ilgili gerek ulusal gerekse uluslar arası yapılan hukuki düzenlemeler hakkında bilgi verişmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında esir edilen kişilerin hak ve hürriyetleri, bu kişilere yapılan muamelelerin neler olduğu sorularına cevap verilmeye çalışılmış. Esir konusu üzerinden Türk Kızılay'ın arşiv belgeleri incelenmiş, diğer yayınlar ışığında bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Esir mektupları konusu incelenirken Türk esirlerin savaş sırasında var olan koşullar arasında yaşadıkları maddi sıkıntılar, özel hayatları hakkında bilgiler ve sağlık koşulları hakkında karanlıkta olan bölümler esir mektupları ile aydınlığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on World War I and prison camps. However, the captive letters belonging to Hilal-i Ahmer Seydi Beşir Üsera camp were revealed for the first time in this study. Within the scope of the study, a detailed literature study was conducted about the general situation of the First World War and the position of the Ottoman Empire. He gave information about both national and international legal regulations regarding captives. It has been tried to answer the questions of the rights and freedoms of the people who were taken captive during the First World War, and the treatment of these people. The archive documents of the Turkish Red Crescent were examined on the subject of captives, and some evaluations were made in the light of other publications. While examining the subject of captive letters, the financial difficulties experienced by Turkish captives during the war, information about their private lives and their health conditions were tried to be clarified with prisoner letters.