Ameliyathanedeki sağlık çalışanlarının radyasyon hakkındaki korunma bilgisi ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the protection knowledge and behavior of healthcare workers in the operating room about radiation
  1. Tez No: 861185
  2. Yazar: ESMA AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen teknoloji ile tıbbi radyasyonun tanı ve tedavi amacıyla kullanım alanı artmakta ve paralel olarak sağlık çalışanları da daha fazla radyasyona maruz kalabilmektedir. Bu araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesi ameliyathanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının radyasyon hakkındaki korunma bilgisi ve davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılmak isteyen gönüllü 100 sağlık çalışanından, yüz yüze görüşme tekniğiyle tanımlayıcı bilgiler formu ve sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma bilgisi ölçeği uygulanarak veriler toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada ortalama, standart sapma değerleri, çarpıklık, basıklık katsayıları hesaplanmış, TUKEY testi, t-Testi gibi parametrik testler uygulanmış ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %51'i kadın, yaş ortalamaları 30,81±8,10 olarak belirlenmiştir. Radyasyondan korunma bilgisi ortalama dağılımı incelendiğinde %51'i düşük bilgi düzeyi ve %49'u ise yüksek bilgi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının cinsiyeti, yaşı ve çalışma yılı ile radyasyondan korunma bilgisi arasında anlamlı bir farkın tespit edilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, the use of medical radiation for diagnosis and treatment is increasing, and in parallel, healthcare workers may be exposed to more radiation. This research was conducted to examine the radiation protection knowledge and behaviors of healthcare professionals working in the operating room of a training and research hospital. Data were collected from 100 volunteer healthcare workers who wanted to participate in the study, using a face-to-face interview technique, using a descriptive information form and a healthcare workers' radiation protection knowledge scale. IBM SPSS 25.0 program was used in the statistical analysis of the data. In the research, mean, standard deviation values, skewness and kurtosis coefficients were calculated, parametric tests such as TUKEY test and t-Test were applied, and ANOVA was used. 51% of the healthcare professionals participating in the research were women, and their average age was determined as 30.81±8.10. When the average distribution of radiation protection knowledge was examined, it was determined that 51% had a low knowledge level and 49% had a high knowledge level. It was determined that there was no significant difference between the gender, age and working years of healthcare workers and their radiation protection knowledge.