Haşşaşin (IL-12 CD16+ NK-92) ve muc-1 spesifik car haşşaşin'in(muc-1 car IL-12 CD16+ nk-92) in vitro ve in vivo pankreas kanserimodellerinde etkinliği
Effects of hassasin (il-12, CD16+ NK-92) and car hassasin (muc-1 car IL-12 CD16+ NK-92) on in vitro and in vivo models of pancreatic cancer
- Tez No: 861197
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDAL SÜYEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Fizyoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Physiology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pankreas kanseri asemptomatik olması ve geç tanısı ile karakterize bir malignitedir. Yüksek mortalite oranına sahiptir. Musin-1 pankreas kanserinde aşırı eksprese edildiği bilinen bir yüzey antijenidir. Dolayısıyla Musin-1, pankreas kanserine karşı geliştirilecek immünoterapi için iyi bir hedeftir. Kimerik antijen reseptörü (CAR) hedef hücre yüzeyinde bulunan antijeni tanıyan ve bağlanan yapay reseptörlerdir. Hematolojik malignitelerde CAR T hücre tedavisinin etkili olduğu kanıtlanmış olsa da solid tümörlerde aynı başarı elde edilememiştir. İmmünoterapide kullanılan doğal öldürücü (NK)-92 hücreleri, çeşitli kanser hücrelerine karşı güçlü sitotoksik etkileri nedeniyle günümüzde kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hücrelerin kanser tipine göre genetik olarak modifiye edilmesi ile tümöre spesifik CAR NK-92 hücreleri oluşturulabilmektedir. Şu ana kadar lenfoma, glioblastoma, akciğer kanseri, prostat kanseri ve yumurtalık kanseri olmak üzere çeşitli malignitelerde CAR NK-92 gen terapisi ile başarılar elde edilmiştir. İnterlökin-12, T lenfositler ve NK hücreleri gibi bağışıklık sistemine ait hücreleri aktive ederek konağın savunma mekanizmalarını modüle etmektedir. Çalışmada pankreas kanserine karşı CD16 reseptörüne sahip İnterlökin-12 eksprese eden NK-92 hücreleri ile yeni bir immünoterapi ürünü geliştirildi. Ayrıca Musin-1 antijenine karşı 2. nesil bir CAR tasarlandı ve HAŞŞAŞİN hücrelerine transdüksiyonu gerçekleştirildi. Geliştirilen hücrelerin pankreas kanseri hücrelerine karşı olan etkisi in vitro ve in vivo analizler ile değerlendirildi. Tümör öldürme kapasitesi, immün sistemi stimüle etmesi göz önünde bulundurularak en etkili hücre hattı ve uygulama yöntemi belirlendi. Sonuç olarak, HAŞŞAŞİN hücre hattının lokal uygulaması, pankreas kanserine karşı etkili olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a malignancy characterized by its asymptomatic existence and late diagnosis. Mucin-1 is a surface antigen known to be overexpressed in pancreatic cancer, making it a promising target for immunotherapy against pancreatic cancer. Chimeric antigen receptors (CARs) are artificial receptors that recognize and bind to antigens on the target cell surface. CAR T cell therapy has proven effective in hematological malignancies, the same success has been not shown in solid tumors. Natural killer (NK)-92 cells used in immunotherapy are utilized in cancer treatment because of exhibiting potent cytotoxic effects against various cancer cells. By genetically modifying these cells according to the type of cancer, tumor-specific CAR NK-92 cells can be formed. Till now, CAR NK-92 gene therapy has been found to be effective in various malignancies including lymphoma, glioblastoma, lung cancer, prostate cancer and ovarian cancer. Interleukin-12 (IL-12) activates immune cells such as T lymphocytes and NK cells, modulating host defense mechanisms. In our study, a new immunotherapy product, NK-92 cells expressing IL-12 with CD16 receptor was developed. Additionally, a second-generation CAR was designed against the Mucin-1 antigen, and transduced in HAŞŞAŞİN cells. The efficacy of the HAŞŞAŞİN and CAR HAŞŞAŞİN cells against pancreatic cancer cells was evaluated through in vitro and in vivo analyses. According to tumor-killing capacity and immune system stimulation, the most effective cell line and application method were determined. In conclusion, the local application of HAŞŞAŞİN cells has an anti-tumor effect against pancreatic cancer.