Sağlıkta kalite standartlarının sürdürülebilirlik üzerine etkisi ve sağlık kurumu kalite çalışanlarının sürdürülebilirlik kavramına karşı yaklaşımlarının incelenmesi
The effect of quality standards in health on sustainability and investigation of the approaches of health institution quality employees towards the concept of sustainability
- Tez No: 861204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanelerde kullanılan Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) setinin günümüz kavramlarından ve geleceği şekillendirecek olan sürdürülebilirlik kavramı üzerinde ne kadar etkili olduğunu anlamak ve kalite çalışanlarının sürdürülebilirlik kavramına yaklaşımlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Konu sistemli biçimde tüm detaylarıyla ele alınmıştır. Sürdürülebilirlik kavram ve detayları, SKS ve etkileşimleri neticesinde hastanelerde standartların sürdürülebilirlik üzerine etkisi konusunda tüm literatür taranmış, tüm başlıklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca nitel araştırma niteliğinde olan bu çalışma ile çeşitli bulgular elde edilmiş ve sağlıkta kalite çalışanlarının kavram ile ilgili yaklaşımları ile ilgili nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma keşifsel nitel bir çalışma olup, yüzyüze mülakat ve e-görüşme tekniğinden faydalanılarak derinlemesine bireysel, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini farklı illerdeki sağlık kurumlarında çalışan kalite departmanı çalışanları oluşturmuştur. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak 15 kalite departmanı çalışanı örneklem grubunu oluşturmuş, araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayandığı için yapılan ön görüşme ardından çalışmaya katılmak istediğini belirten katılımcılar ile çalışma sürdürülmüştür. Verilerin analiz edilmesi için MAXQDA Analytics programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda kalite departmanı çalışanlarının sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili bilgi sahipleri oldukları, bu kavram ile SKS bölümlerini değerlendirdikleri ve bu değerlendirmeler sonucunda hastanelerinde bu kavrama yakın hizmetlerin sunulduğunu ve bu hizmetlerin sürdürülebilirlik boyutlarının bazılarını karşıladığı ortaya çıkmıştır. Sonuç: Bu çıkan bulguların ışığında kalite çalışanlarının ve özellikle sahada hizmet sunumunda görev alan kişileri eğitim gereklilikleri vurgulanmış, sürdürülebilirlik kavramına yakın tanımlar gelmiş olsa da bu tanım ve altında yer alan çevresel, sosyal ve ekonomik faktörlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to understand how effective the Health Quality Standards (HQS) set used in hospitals is on today's concepts and the concept of sustainability, which will shape the future, and to examine the approaches of quality department employees to the concept of sustainability. Materials and Methods: The subject was discussed systematically in full detail. As a result of the concept and details of sustainability, quality standards in health and their interactions, all the literature has been scanned and all topics have been discussed in detail. In addition, various findings were obtained through this study, which is a qualitativeresearch, and qualitative research was conducted on the approaches of healthcare quality employees to the concept. The research is an exploratory qualitative study, and in-depth individual, semi-structured interviews were conducted using face-toface interviews and e-interview techniques. The population of the research consisted of quality department employees working in health institutions in different provinces. Using the purposeful sampling method, 15 quality department employees formed the sample group. Since participation in the research was voluntary, the study continued with the participants who stated that they wanted to participate in the study after the preliminary interview. MAXQDA Analytics program was used to analyze the data. Results: As a result of the research, it was revealed that the quality department employees were knowledgeable about the concept of sustainability, that they evaluated the SKS departments with this concept, and as a result of these evaluations, services close to this concept were offered in their hospitals and that these services met some of the sustainability dimensions. Conclusion: In the light of these findings, the training requirements of quality employees, especially those involved in field service delivery, have been emphasized, and although definitions close to the concept of sustainability have been introduced, this definition and the environmental, social and economic factors under it need to be evaluated separately.