C kümesi kişilik inançlarının, depresyon ve anksiyete ile ilişkisinde varoluşsal iyi oluşun aracılık rolü
The mediating role of ontological well-being in the relationship between cluster C personality beliefs and depression and anxiety
  1. Tez No: 861205
  2. Yazar: YILMAZ ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, C kümesi kişilik inançları ile depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkide varoluşsal (ontolojik) iyi oluşun aracılık rolünün genel popülasyonda incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi kapsamında toplam 522 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcıların yaşları 18 – 68 aralığında değişmektir. Örneklem grubunun yaş ortalaması 26'dır. Demografik bilgi formunda belirtilen cinsiyet işaretlemelerine göre, örneklemi oluşturan katılımcıların, 221'i kadın ve 300'ü erkek bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara“Kişilik İnanç Ölçeği-Kısa Formu (KIÖ-KF)”C kümesi kişilik inançları alt ölçekleri,“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”depresyon ve anksiyete alt ölçekleri,“varoluşsal (ontolojik) iyi oluş (OWB)”ölçekleri verilmiştir. Araştırma sonuçlarının analizi yapısal eşitlik modellemesi yöntemi ile yapılmıştır. Bulgular incelendiğinde kaçıngan kişilik inançları ve bağımlı kişilik inançları ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkilerde, varoluşsal iyi oluşun anlamlı düzeyde aracılık rolü olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of ontological well-being in the relationship between Cluster C personality beliefs and depression and anxiety in the general population. Within the study's sample, data were collected from 522 participants. The ages of the participants ranged between 18 and 68. The average age of the sample group was 26. According to the gender markings in the demographic information form, 221 sample participants were female, and 300 were male. Participants were asked to complete the“Personality Belief Questionnaire -Short Form (PBQ-SF)”Cluster C personality beliefs subscales,“Brief Symptom Inventory (BSI)”depression and anxiety subscales, and“ontological well-being (OWB)”scales were given. The results of the research were analyzed by structural equation modeling method. When the findings were analyzed, it was observed that ontological well-being played a significant mediating role in the relationships between avoidant personality beliefs and dependent personality beliefs with anxiety and depression.