Hânî er-Râhib'in el-Vebâ adlı romanı üzerine bir inceleme
A study on Hânî er-Râhib's novel called el-Vebâ
  1. Tez No: 861264
  2. Yazar: ABDULHALİM HASSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Suriye'nin modern tarihi, siyasi olaylar, darbeler ve çalkantılarla doludur. Bu tarih, birçok akademik çalışma tarafından ele alınmıştır. Ancak edebiyat ve roman alanında, Suriye'nin modern tarihi Suriyeli yazarlar ve romancılar tarafından pek işlenmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Suriye'den çıkışından 1980'li yıllara kadar olan dönemi kapsayan önemli romanlardan biri, Suriyeli yazar ve romancı Hânî er-Râhib tarafından kaleme alınan el-Vebâ adlı romandır. Bu roman, Suriye tarihinin bazı yönlerini genel bir bakış açısıyla bazı yönlerini de detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu romanın en dikkat çekici özelliklerinden biri, Suriye halkının günlük yaşantısına odaklanması ve bu yaşantının siyasi koşullardan nasıl etkilendiğini açıklamaya çalışmasıdır. Ayrıca, yazar, romanın içindeki karakterler aracılığıyla toplumun kadınlara bakış açısını da incelemiş ve günlük diyaloglarla bu konuya dikkat çekmiştir. Roman, ülkenin idari yapısının dikta rejimi olduğu bir ortamda, yetkililerin görevlerini kötüye kullanarak büyük servetler ve haksız kazançlar elde etmelerini ele almaktadır. Ayrıca, istihbarat güçlerinin baskısını ve muhaliflere karşı yapılan tutuklamaları da işlemektedir. Bu çalışmada, romanın edebi değeri ve önemi vurgulanmış ve ana karakterler analiz edilmiştir. Ayrıca, mekân ve zamanın önemi, yazarın dil kullanımı ve anlatım teknikleri incelenmiştir. Toplumun kadınlara bakış açısı ve dönemin siyasi durumu ele alınmıştır. Son olarak, romanın karakterlerinin davranışlarını inceleyerek Suriye halkının günlük hayatında dinin rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modern history of Syria is filled with political events, coups, and upheavals. This history has been the subject of numerous academic studies. However, in the realm of literature and novels, Syria's modern history has not been extensively explored by Syrian writers and novelists. One of the significant novels that covers the period from the Ottoman Empire's exit from Syria to the 1980s is“el-Vebâ,”authored by Syrian writer and novelist Hânî er-Râhib. This novel provides a comprehensive overview of certain aspects of Syrian history while delving into others in great detail. One of the most notable features of this novel is its focus on the daily lives of the Syrian people and an attempt to explain how their lives were influenced by political circumstances. Furthermore, the author examines society's perspective on women through the characters in the novel, drawing attention to this issue through everyday dialogues. The novel also addresses the country's political structure in a dictatorial environment, highlighting how authorities abused their positions to amass significant wealth through illicit means. Additionally, it portrays the repression of intelligence agencies and the arrests of those who opposed the country's regime. This study emphasizes the literary value and significance of the novel, providing a detailed analysis of the main characters. It also examines the importance of setting and time, the author's language use, and narrative techniques. The societal perspective on women and the political context of the era are also explored. Finally, by scrutinizing the behaviors of the novel's characters, the role of religion in the daily lives of the Syrian people is identified.