Eskişehir ve çevresinde baş-boyun bölgesinde görülen bazal hücreli karsinomlardaki rekürrens olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of recurrence cases in basal cell carcinomas in the head and neck region in Eskişehir and its surroundings
- Tez No: 861276
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARABAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Surun, S. Eskişehir ve Çevresinde Baş-Boyun Bölgesinde Görülen Bazal Hücreli Karsinomlardaki Rekürrens Olguların Retrospektif Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Bazal hücreli karsinom (BCC), primer deri tümörlerinden en sık görülenidir. Bazal hücreli karsinomun en sık görüldüğü bölge ise %80 oranında baş-boyun bölgesidir. Baş-boyun bölgesinde cerrahi tedavi sonrası rekürrenslerin olması hem fonksiyonel hem de estetik kaygılar sebebiyle kaçınılmazdır. Çalışmamızda, 2010 Ocak ayı ile 2023 Ocak ayı arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik Cerrahi Polikliniği'ne gelmiş, özellikle baş-boyun bölgesinde seyretmiş, Bazal Hücreli Karsinom rekürrens kliniği ile başvurmuş ve patolojik olarak tanısı konulmuş 109 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik ve patolojik verileri incelendi. Hastaların cinsiyeti, rekürrens tanısı anındaki yaşı, yaşadıkları coğrafi bölge, tümör bölgesi; lokalizasyonu, yüz zonları, histopatolojik tipi, rekürrens öncesi cerrahi kapama yöntemi, rekürrens olana kadar geçen süre, boyutu, invazyon derinliği, yan cerrahi sınır, derin cerrahi sınır, ülserasyon, perinöral invazyon ve lenfovasküler invazyon durumları incelendi. Bu parametreler arasındaki ilişkiler ve istatistiksel anlamlı farklılıklar değerlendirildi. Birçok literatürdeki farklı kaynaklar ile karşılaştırmalar yapılarak literatür ile uygunluğu değerlendirildi. Ayrıca çalışmamız bazal hücreli karsinom rekürrensi ile ilgili az çalışmanın olması,13 yıllık uzun bir retrospektif çalışma olması ve rekürrens bazal hücreli karsinomların birçok farklı karakteristik özelliklerini ortaya koyması ile ulusal veri kaydı açısından değerli bilgiler sunmuştur. Çalışmamız bu özellikleri ile ülkemizde ve dünyada yapılacak rekürrens bazal hücreli karsinom çalışmalarına öncü olabilecek bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Surun, S. Retrospective Evaluation of Recurrence Cases in Basal Cell Carcinomas in the Head and Neck Region in Eskişehir and Its Surroundings. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2024. Basal cell carcinoma (BCC) is the most common primary skin tumor. The most common area where basal cell carcinoma is seen is the head and neck region, with a rate of 80%. Recurrences after surgical treatment in the head and neck region are inevitable due to both functional and aesthetic concerns. In our study, 109 patients who came to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital Plastic Surgery Polyclinic between January 2010 and January 2023, especially in the head and neck region, who presented with Basal Cell Carcinoma recurrence clinic and were diagnosed pathologically, were retrospectively examined. . Demographic and pathological data of the patients were examined. Gender of the patients, age at diagnosis of recurrence, geographical region where they live, tumor site; localization, facial zones, histopathological type, surgical closure method before recurrence, time until recurrence, size, depth of invasion, lateral surgical margin, deep surgical margin, ulceration, perineural invasion and lymphovascular invasion were examined. Relationships and statistically significant differences between these parameters were evaluated. Comparisons were made with many different sources in the literature and its compatibility with the literature was evaluated. In addition, our study provided valuable information in terms of national data registration, as there are few studies on basal cell carcinoma recurrence, it is a 13-year long retrospective study, and it reveals many different characteristics of recurrent basal cell carcinomas. With these features, our study contains information that may lead to studies on recurrent basal cell carcinoma in our country and around the world.