2001 sonrası ABD ile ilişkiler bağlamında Çin'in değişen güvenlik politikaları
China's changing security policies in the context of relations with the U.S. after 2001
  1. Tez No: 861275
  2. Yazar: EYÜP AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖKSEL İŞYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Hint-Pasifik bölgesini öncelikli çıkar alanı olarak ilan eden ABD, yükselen Çin'in güvenlik politikasını şekillendirmektedir. Çin'in yükselişini barışçıl bulmayan ABD Çin'in manevra alanını Hint-Pasifik bölgesinde daraltma niyetindedir. Çin gelişmekte olan bir ülke olmakla birlikte halen askerî, ekonomi, teknoloji vb. alanlarda nispi güç açısından ABD'nin gerisindedir. ABD mevcut konumunun farkında olmasına rağmen Çin'in gelecekte hegemonik bir güç olma potansiyelini kendisi için büyük bir tehdit olarak görmektedir. ABD uluslararası sistemde ve Hint-Pasifik'te baskın güç statükosunu koruma kaygısıyla hareket ederek Çin'e karşı ikili ve çoklu ittifak sistemlerini hayata geçirmiştir. Çin ABD'nin kendisini hedef alan ittifak sistemlerini ve bölgede Çin'in hareket serbestisini kısıtlayan davranışlarını tehdit olarak kabul etmektedir. Çin ABD'nin bu davranışları karşısında herhangi bir ittifak sistemine dâhil olmamış ve tehdidi bertaraf edebilecek düzeyde kapasite geliştirmeye odaklanmıştır. Bu tezde neorealist yaklaşım dikkate alınarak 2001 sonrası ABD'nin saldırgan politikaları karşısında Çin savunmacı politikalar mı uygulamıştır? sorusunun cevabı aranacaktır. Çalışmada Çin'in ABD karşısındaki davranışı savunmacı realizm ve içeriden dengeleme stratejisine göre, ABD'nin Çin karşısındaki davranışı ise saldırgan realizm, offshore ve dışarıdan dengeleme stratejisine göre analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Declaring the Indo-Pacific region as its primary area of interest, the USA shapes the security policy of the rising China. The USA, which does not find China's rise peaceful, intends to limit China's maneuvering area in the Indo-Pacific region. Although China is a developing country, it is still developing in terms of military, economy, technology, etc. It is behind the USA in terms of relative power in these areas. Although the USA is aware of its current position, it sees China's potential to become a hegemonic power in the future as a major threat to itself. Acting with the concern of preserving the dominant power status quo in the international system and the Indo-Pacific, the USA has implemented bilateral and multiple alliance systems against China. China regards the USA's alliance systems targeting it and its behavior restricting China's freedom of action in the region as a threat. China did not join any alliance system in the face of this behavior of the USA and focused on developing capacity to eliminate the threat. In this thesis, considering the neo-realist approach, did China implement defensive policies against the aggressive policies of the USA after 2001? The answer to the question will be found. In the study, China's behavior towards the USA will be analyzed according to defensive realism and internal balancing strategy, and the USA's behavior towards China will be analyzed according to offensive realism, offshore and external balancing strategy.