Kovid-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin mesleki motivasyonları üzerine etkisi: Erzincan ili örneği
The effect of burnout levels of healthcare workers of their professional motivation during the Covid-19 pandemic: The example of Erzincan province
- Tez No: 861277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER SEVİL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada“Kovid-19”süresince, en büyük yükü taşıyan sağlık personellerinin tükenmişlik seviyeleri ile mesleki motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Araştırma ülkemizin Erzincan ilinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanlarının, salgın hastalık döneminde yaşadıkları tükenmişlik düzeylerini tespit etmek ve tükenmişlik yaşayan sağlık çalışanlarının mesleki motivasyonlarının bu durumdan nasıl etkilendiğini ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, araştırmaya katılan ve anket sorularına yanıt veren 350 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Çalışmada“sosyodemografik bilgi formu, tükenmişlik ölçeği ve mesleki motivasyon ölçeği”kullanılmış, verilen yanıtlar kayıt altına alınmıştır. Çalışmada, sağlık personellerinin tükenmişlik seviyesi, motivasyon seviyesi ve katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre alınan yanıtlar değerlendirilmiş; bu yanıtlardan elde edilen verilerle istatiksel olarak analiz yapıl sonuçları yorumlanmıştır. Aynı zamanda, sağlık personellerinin tükenmişlik seviyeleriyle mesleki motivasyon seviyeleri arasındaki ilişki ile istatiksel analizler yapılarak, Erzincan ilinde çalışan sağlık çalışanlarının salgın hastalık döneminde nasıl etkilendikleri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, sağlık personellerinin sosyodemografik özelliklerine göre, tükenmişlik düzeylerinin ve motivasyon seviyelerinin farklı farklı etkilendikleri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Kovid-19, pandemi, sağlık çalışanı, tükenmişlik, mesleki bağlılık
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the burnout levels of health personnel and their occupational motivation levels during the“COVID-19”period. The research was carried out in order to determine the burnout levels of health workers in Erzincan in our country and to reveal how the occupational motivation of health workers who experience burnout is affected by this situation. The number of people participating in the research is 350 people. In the study,“socio-demographic information form, burnout scale and occupational motivation scale”were used. In the study, statistical analysis was made according to the burnout level, motivation level and socio-demographic characteristics of the health personnel. At the same time, it is seen that statistical analyzes were made regarding the relationship between the burnout levels of health personnel and their occupational motivation levels and their predictive power. As a result of the research, it has been determined that health personnel are affected differently from burnout levels and motivation levels according to their socio-demographic characteristics. Keywords COVID-19, pandemic, health worker, burnout, professional commitment