Balıkesir ilindeki devlet üniversitelerinde çalışanların örgütsel adalet ve dönüşümcü liderlik algısının iş motivasyonuna etkisi
The effect of employees' perception of organizational justice and transformational leadership on job motivation in Balikesir province
  1. Tez No: 861287
  2. Yazar: SEFA LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu kurumlarında kaynakların çalışanlar arasında eşit ve adaletli dağıtılması ve bu süreçte örgütsel adaletin dönüşümcü liderlik ile olan etkileşimci ve paylaşımcı yönetim uygulamaları sonucu iş motivasyonuna olan etkisi araştırılmaktadır. Literatürde kamu kurumlarında veya işletmelerde örgütsel adaletin iş motivasyonuna etkisi veya dönüşümcü liderliğin iş motivasyonuna etkisi şeklinde çalışmalar yer almakla birlikte, örgütsel adaletin bağımsız, iş motivasyonunun bağımlı ve dönüşümcü liderliğin ise ara değişken olduğu herhangi bir çalışma bulunamamıştır. Araştırmanın örneklemini iki devlet üniversitesinde görevli personel oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ve bulgulara göre, örgütsel adalet ve dönüşümcü liderlik ile dönüşümcü liderlik ve iş motivasyonu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç çerçevesinde örgütsel adalet ve dönüşümcü liderliğin iş motivasyonu ile olan pozitif ve güçlü ilişkisi iş motivasyonunu arttırdığı ifade edilebilir. Örgütsel adaletin ve dönüşümcü liderliğin hayatın her alanında uygulanabilen bir özellik olması, iş motivasyonu alanında değerini arttırmaktadır. Aynı zamanda dönüşümcü liderlik değişkeninin, örgütsel adalet ve iş motivasyonu arasında ara değişken etkisine sahip olduğu da diğer bulgular arasında yer almaktadır. Anahtar Kelimeler Örgütsel adalet, dönüşümcü liderlik, iş motivasyonu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the equal and fair distribution of resources among employees in public institutions and the effect of organizational justice on work motivation as a result of transformational leadership and interactive and sharing management practices. Although there are studies in the literature on the effect of organizational justice on work motivation or the effect of transformational leadership on work motivation in public institutions or businesses, no study has been found in which organizational justice is independent, work motivation is dependent and transformational leadership is an mediator variable. The sample of the research consists of staff working at two state universities. According to the data and findings obtained, it was determined that there was a positive and significant relationship between organizational justice and transformational leadership, and transformational leadership and work motivation. Within the framework of this result, it can be stated that the positive and strong relationship between organizational justice and transformational leadership and work motivation increases work motivation. The fact that organizational justice and transformational leadership is a feature that can be applied in all areas of life increases its value in the field of work motivation. At the same time, other findings include that the transformational leadership variable has a mediating effect between organizational justice and work motivation. Keywords Organizational justice, transformational leadership, work motivation.