18-25 yaş erkek yüzücülerde 8 haftalık core antrenman programının serbest teknik 100m derecelerine etkisi
The effect of 8 week core training programme on free technique 100m degrees in 18-25 age male swimmers master's thesis
  1. Tez No: 861286
  2. Yazar: İHSAN SEMİH TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda 18-25 yaş arası erkek yüzücülerde 8 haftalık core antrenman programının serbest teknik 100 m derecelerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamıza 8'i deney, 7'si kontrol grubu olmak üzere 15 erkek yüzücü dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki yüzücülere 8 hafta boyunca rutin yüzme antrenman programı uygulanmış iken deney grubundaki yüzücülere ise rutin yüzme antrenmanlarına ilave olarak core antrenman programı uygulanmıştır. Çalışmamız sonucunda sekiz hafta boyunca standart yüzme antrenmanlarının uygulandığı kontrol grubundaki yüzücülerde antrenman sonrası vücut ağırlığı, vücut yağ oranında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Buna karşın 100 metre yüzme sürelerinin antrenman sonrasında antrenman öncesine kıyasla anlamlı şekilde düştüğü görülmüştür. Sekiz haftalık antrenman programını uygulayan deney grubunda ise vücut ağırlığının (77.30±6.72 kg) antrenman öncesi vücut ağırlığına kıyasla (78.20±6.50) daha düşük bulunsa da antrenman öncesi ve sonrası vücut ağırlığındaki değişimin anlamlı düzeyde olmadığı görüldü. Sekiz haftalık rutin yüzme antrenmanlarına ilave core antrenmanı yapan deney grubunda vücut yağ yüzdesinin (10.18±1.20) antrenman öncesi vücut yağ yüzdesine kıyasla (11.43±1.52) anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur. Deney grubunda yer alan yüzücülerin son test 100 m serbest teknik yüzme sürelerinin ön test 100 m serbest teknik yüzme sürelerine göre anlamlı şekilde daha düşük olduğu saptandı. Çalışmamız sonucunda deney grubundaki yüzücülerde antrenman öncesi ve sonrası 100 m serbest teknik yüzme süresinin kontrol grubundakilere kıyasla anlamlı şekilde daha düşük olduğu görülmüştür. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında 100 m serbest yüzme tekniğindeki dereceleri iyileştimek maksadı ile yapılan rutin yüzme antrenmanlarının yanında bunlara ilave olarak yapılan core antrenman programının anlamlı şekilde olumlu sonuçlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of 8-week core training programme on freestyle 100 m in male swimmers aged 18-25 years was investigated. Fifteen male swimmers were included in the study, 8 in the experimental group and 7 in the control group. The swimmers in the control group underwent a routine swimming training programme for 8 weeks, while the swimmers in the experimental group underwent a core training programme in addition to routine swimming training. As a result of our study, no significant difference was found in body weight and body fat ratio of the swimmers in the control group in which standard swimming training was applied for eight weeks after training. However, it was observed that 100 metres swimming time decreased significantly after the training compared to the pre-training period. In the experimental group that applied the eight-week training programme, body weight (77.30±6.72 kg) was lower than the pre-training body weight (78.20±6.50), but the change in body weight before and after training was not significant. In the experimental group that performed core training in addition to eight-week routine swimming training, body fat percentage (10.18±1.20) was found to be significantly lower than the pre-training body fat percentage (11.43±1.52). It was found that the post-test 100 m freestyle swimming times of the swimmers in the experimental group were significantly lower than the pre-test 100 m freestyle swimming times. As a result of our study, it was observed that the 100 m freestyle swimming time of the swimmers in the experimental group was significantly lower before and after training compared to the swimmers in the control group. Considering the results obtained from our study, it was seen that the core training programme in addition to the routine swimming trainings in order to improve the degrees in 100 m freestyle swimming technique provided significantly positive results.