E-defter ve e-fatura uygulamalarının muhasebe çalışanları üzerindeki etkisi, Iğdır ili örneği
The impact of e-ledger and e-invoice applications on accounting employees, Iğdır province example
  1. Tez No: 889544
  2. Yazar: ADEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanın ilk ticari işlemiyle birlikte varlığı başlayan muhasebe mesleği, insanlığın ve teknolojinin ilerlemesinden etkilenerek dönemin koşullarına göre şekillenmiştir. İşletmelerin gelir-giderleri, borç-alacakları, stok durumları, gelecek planlamaları adına karar almalarında veri ve tavsiye verecek temel departman da muhasebe departmanıdır. Günümüzde yapay zeka teknolojileri yardımıyla, muhasebe meslek mensuplarının uzun zaman ve gayret gerektiren işlerini devralmak suretiyle büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda insan olmanın verdiği hataları ortadan kaldırarak verilerin güvenirliğine büyük bir destek sunmaktadır. Dijitalleşme, birçok işlemi otomatik hale getirerek işlemlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine katkı sunarken, muhasebe meslek mensuplarına ise raporlama ve analiz gibi entelektüel faaliyetleri yapmak kalmaktadır. Dijital dönüşümün yer yer yıkıcı etkileri söz konusu olsa da, insan faktörü muhasebe her daim var olacaktır. Bu çalışmanın amacı; Iğdır ilinde görev yapan muhasebe çalışanlarının e-defter ve e-fatura uygulamalarından nasıl etkilendiklerinin araştırılmasıdır. Iğdır ili ölçeğinde muhasebe e-defter ve e-fatura kullanma düzeylerinin ölçümlenmesi amacıyla örneklem grubuna gönüllülük esaslı anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılan katılımcıların muhasebede yaşanan dijital dönüşüme adapte oldukları ve e-fatura ve e-deftere geçişte herhangi bir zorluk yaşamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The accounting profession, which started to exist with the first commercial transaction of human beings, has been shaped according to the conditions of the period by being affected by the progress of humanity and technology. The accounting department is the main department that will provide data and advice for businesses to make decisions on their income-expenses, debts-credits, stock status, and future planning. Today, with the help of artificial intelligence technologies, it provides great convenience by taking over the work of accounting professionals that require a long time and effort. At the same time, it provides a great support to the reliability of data by eliminating the errors caused by being human. While digitalization contributes to the healthy progress of transactions by automating many processes, accounting professionals are left to perform intellectual activities such as reporting and analysis. Although digital transformation may have destructive effects, the human factor will always exist in accounting. The purpose of this study is to investigate how accounting employees working in Iğdır province are affected by e-ledger and e-invoice applications. A voluntary survey was conducted to the sample group in order to measure the level of e-ledger and e-invoice usage in Iğdır province. It was determined that the participants in the survey adapted to the digital transformation in accounting and did not experience any difficulties in the transition to e-invoice and e-ledger.