Reoperasyon gerektiren şaşılık olgularında risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Reoperasyon gerektiren şaşilik olgularinda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 861324
  2. Yazar: SAFA MERVE NALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HÜSEYİN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğine başvuran ve şaşılık ameliyatı sonrası ikinci kez şaşılık nedeniyle cerrahi uygulanan 77 hasta ile şaşılık ameliyatı geçirip nüks gelişmeyen 75 hasta dâhil edildi. Hastalar reoperasyon yapılanlar ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya dâhil edilen hastaların bir kısmı dış merkezde daha önce opere olup nüks gelişen hastalardan oluşmakta olup, konsekütif ve rezidüel kaymalar reoperasyon grubuna dâhil edildi. Birinci ameliyat sonrası kayma miktarı 20 PD ve daha fazla olan hastalar nüks olarak kabul edildi. Birinci ameliyat sonrası kayma miktarı 20 PD'den az olan hastalar kontrol grubuna dâhil edildi. Hastalar ameliyat sonrası aynı gün, 2-4 haftada ve 6. ayda olmak üzere 3 kez muayene edildi. Tüm veriler dosya taraması şeklinde elde edildi. Çalışmada asimetrik cerrahi uygulamanın, alternasyonun azlığının, ilk teşhis yaşının ve ilk cerrahi yaşının küçük olmasının, takip süresinin az olmasının, sol gözün görme keskinliğinin az olmasının, preoperatif yakın ve uzak kaymaların yüksek olmasının, NPC'nin yüksek olmasının, sağ ve sol gözdeki lens kalınlığının yüksek olmasının nüks gelişimi açısından anlamlı olduğu gösterilmiştir. Çalışmada cinsiyet, aile öyküsü, prematürite öyküsü, ek hastalık varlığı, ek oküler hastalık varlığı, ambliyopi varlığı, glob hareketleri, konverjans yetmezliği, fundus patolojisi varlığı, diplopi varlığı, stereopsis düzeyi, zorlu düksiyon testi pozitifliği, sağ ve sol SE miktarı, anizometropi, sağ gözün görme keskinliği, AK/A miktarı, sağ ve sol aks uzunluğu, sağ ve sol ön kamara derinliği gibi faktörlerin nüks gelişimi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Ambliyopi yüzdesi nüks grubunda daha fazla olmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak şaşılık cerrahisinde başarıya etki eden birçok faktörün olduğu, bu nedenle klasikleşmiş standart cerrahi müdahalelerin yanında alternatif yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği; ayrıca erken tanı, dikkatli preoperatif değerlendirme ile zamanında cerrahi müdahalenin başarı oranını arttırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, 77 patients who applied to the Ophthalmology Clinic of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital and underwent surgery for strabismus for the second time after strabismus surgery and 75 patients who underwent strabismus surgery but did not develop recurrence were included. Patients were divided into 2 groups as reoperated and control group. Some of the patients included in the study consisted of patients who had been previously operated on in an external center and developed recurrence, and the consecutive and residual deviations were included in the reoperation group. Patients with a deviation of 20 PD or more after the first operation were considered as recurrence. Patients with a deviation less than 20 PD after the first operation were included in the control group. Patients were examined 3 times; on the same day, 2-4 weeks and 6 months after surgery. In the study, it was shown that asymmetric surgery, lack of alternation, younger age at first diagnosis and age at first surgery, shorter follow-up period, lower visual acuity in the left eye, higher preoperative near and distance deviations, higher NPC, and higher lens thickness in the right and left eyes were significant in terms of recurrence. The study showed that factors such as gender, family history, history of prematurity, presence of comorbidity, presence of additional ocular disease, presence of amblyopia, globe movements, convergence insufficiency, presence of fundus pathology, presence of diplopia, stereopsis level, forced duction test positivity, right and left SE, anisometropia, visual acuity of the right eye, AC/A, right and left axis length, right and left anterior chamber depth had no significant effect on the development of recurrence. In conclusion, it should be kept in mind that there are many factors affecting the success of strabismus surgery; therefore, alternative methods should be developed in addition to the classical standard surgical interventions; in addition, early diagnosis, careful preoperative evaluation and timely surgical intervention may increase the success rate.