P.C.Kendall'ın dürtü sorunu ve DEHB için yapılandırılmış oturumlarının revize formu, DEHB'li çocukların ailelerine yönelik eğitim programı ve bunların kombinasyonu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
Revised form of cognitive behavioral therapy for impulsive children, training program for families of children with adhd and their combination: Attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 861323
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN GÖRMEZ, DOÇ. DR. ALPEREN BIKMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu toplumsal, akademik ve sosyal durumlarla ilgili olumsuz etkileri olabilen ve yetişkinlikte de devamlılık gösteren bir psikiyatrik tanıdır. Çalışmamızın örnek grubunu, S.B.İ.M.Ü. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri polikliniğinde değerlendirilerek DEHB tanısı almış olan, en az 2 aydır ilaç tedavisi alan 7-11 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı revize etmiş olduğumuz bilişsel davranışçı terapi (BDT), oluşturmuş olduğumuz ebeveyn eğitim programı (EEP) ve ikisinin kombinasyonunun DEHB belirtileri üzerindeki etkinliğini incelemek ve sadece ilaç tedavisi alan kontrol grubu ile kıyaslamaktır. Ek olarak müdahalelerimizin Karşıt Olma Karşı Gelme (KOKGB) ve Davranım Bozukluğu (DB) belirtileri üzerindeki etkisinin ve çocukların işlevselliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmamız tek kör randomize kontrollü bir müdahale çalışmasıdır. 42 anne-çocuk çifti, medikal tedavi+BDT, medikal tedavi+EPP, medikal tedaviye+BDT+EEP'ndan oluşan Kombine grup ve kontrol grubu olmak üzere 4 gruba dağıtılmıştır. Sosyo-demografik Veri Toplama Formu, Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (DEYDB DSM-IV Değerlendirme Ölçeği) ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) aileler tarafından müdahale öncesi ve sonrasında doldurulmuştur. Veriler Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney-U testi, Willcoxon işaretli sıralar testi, Ki- Kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a psychiatric diagnosis that can have negative effects on social, academic, and occupational situations, and can persist into adulthood. Our study's sample consists of children aged 7-11 who have been diagnosed with ADHD after evaluation at the Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic of S.B.İ.M.Ü. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital and have been receiving medication for at least 2 months, along with their parents. The aim of the study is to examine the effectiveness of the cognitive behavioral therapy (CBT) we have revised, the parent education program (PEP) we have developed, and the combination of the two on ADHD symptoms, compared with a control group receiving only medication. Additionally, we aim to investigate the effects of our interventions on Oppositional Defiant Disorder (ODD) and Conduct Disorder (CD) symptoms, as well as on the functionality of the children. Our research is a single-blind randomized controlled intervention study. It consists of 42 mother-child pairs divided into 4 groups: Medication plus Cognitive-Behavioral Therapy (M+CBT), Medication plus Parent Education Program (M+PEP), Combined treatment of Medication plus CBT and PEP, and a Control group receiving only medication and routine outpatient clinic follow-up. Socio-demographic Data Collection Form, Turgay Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders,4th edition (DSM-IV)-Based Child and Adolescent Behavior DisordersScreening and Rating Scale (T-DSM-IV-S) and the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) were completed by the families. Data were collected before the start of the intervention programs and one month after their completion. Data were evaluated using Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test, and chi-square analysis.