Kültürel etkileşimde okul ve öğretmenlerin rolü: Türk ve Suriyeli öğrencilerle ilgili nitel bir çalışma
- Tez No: 861335
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL BALTA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişte kimi zaman iç göç kavramıyla gündeme gelen göçler, bugün itibariyle uluslararası bir boyut kazanarak ciddi problemlere neden olmaya başlamıştır. Nedenleri ve ortaya çıkardıkları neticeler açısından göç olgusu iktisadi, toplumsal, siyasi, kültürel ve güvenlik unsurları açısından pek çok farklı boyutta değerlendirilebilen çok yönlü bir kavram şeklinde görülmektedir. Yapılan araştırmanın konusu, Türk-Suriyeli liseli öğrencilerin akran ilişkilerine bakarak; söz konusu grubun kültürel etkileşiminde okul ve öğretmenlerin rolünü anlamaya çalışmaktır. Araştırmanın amacı,Türk-Suriyeli öğrencilerin bir araya geldikleri ortak mekân olan okullardaki eğitim-öğretim sürecinde, Suriyeli öğrencilerin sosyal uyumu noktasında okulun etkisini sorgulamaktır. Araştırmada ulaşılmak istenen bir diğer amaç, Türk ve Suriyeli öğrenciler arasında sosyolojik açıdan beklenilen kültürel etkileşimin önündeki engellerin neler olduğunu ortaya koyarak okul ve öğretmenler açısından bu durumu analiz edebilmektir. Bu çalışmayı yapmak üzere İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bir lisede eğitim görmekte olan 11 Suriyeli, 10 Türk öğrenci ve 8 öğretmenle nitel bir çalışma yöntemi olan derinlemesine görüşme yapılmıştır. Aynı zamanda araştırmacı saha notları ile beraber sistematik olarak yaptığı gözlem verilerini kaydetmiştir . Çalışmadan elde edilen bulgular özetle, Türk ve Suriyeli öğrencilerin kültürel etkileşim düzeyinin beklenen seviyede olmadığıdır. Toplumsallaşmanın önemli bir basmağı olan okulların, öğrencilerin bir araya gelmesi yönünden kabul edilebilecek düzeyde bir rolünün olduğu fakat-öğretmenlerin de ifade ettiği gibi-okulların daha fazla faydasını görebilmek adına farklı etkinliklere ve programlara ihtiyaç olduğu bulgusu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bu görevi yerine getirecek mekân olan okulların, sahada ise öğretmen ve öğrencilerin etkin bir zaman yönetimine ihtiyacı vardır
Özet (Çeviri)
Migrations, which sometimes came to the fore with the concept of internal migration in the past, have gained an international dimension and started to cause serious problems as of today. Migration in terms of its causes and consequences as a phenomenon is seen as a multifaceted concept that can be evaluated in many different dimensions in terms of economic, social, political, cultural and security elements. The subject of the research is by looking at the peer relations of Turkish - Syrian high school students; is to try to understand the role of school and teachers in the cultural interaction of the group in question. The aim of the research is to question the effect of the school on the social cohesion of Syrian students in the education process in schools, which are the common places where Turkish -Syrian students come together. Another aim to be achieved in the research is to reveal what are the barriers in front of the sociologically expected cultural interaction between Turkish and Syrian students. For teachers, this to analyze the situation. In order to carry out this study, an in-depth interview, which is a qualitative study method, was conducted with 11 Syrian, 10 Turkish students and 8 teachers studying at a high school in the Ümraniye district of Istanbul. At the same time, the researcher recorded the observation data he/she made systematically together with the field notes. In summary, the findings obtained from the study are that the cultural interaction level of Turkish and Syrian students is not at the expected level. It has been found that schools, which are an important step of socialization, have an acceptable role in terms of bringing students together, but -as the teachers have stated- there is a need for different activities and programs in order to see more benefits of schools. As a result, schools, which are the places to fulfill this task, and teachers and students in the field need an effective time management.