Kadın sporcuların Türkiye'deki kitle iletişim araçlarından olan gazetelerin spor sayfalarında çizilen portreleri ve sunum biçimleri
  1. Tez No: 861334
  2. Yazar: MELTEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL BALTA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma kadın sporcuların Türkiye'deki kitle iletişim araçlarından olan gazetelerin spor sayfalarında çizilen portreleri ve sunum biçimlerini ele almayı amaçlamaktadır. Araştırmada Cumhuriyet ve Akşam gazeteleri kullanılmıştır. Erişilen gazetelerin spor sayfaları ve spor haberleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında seçilen 94 haber makalesi içerik analizine dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında seçilen gazetelerde bulunan spor haberleri incelenmiş ve önemli bulgular tespit edilmiştir. Kadın sporculara yer verilen haberler ile yapılan içerik analizi neticesinde, haberlerin %17'sinde zorunlu heteroseksüellik, uygun kadınlığı vurgulama, cinsiyet işareti ve sporla ilgili olmayan yönler şeklinde dört farklı kategorilendirmenin belirgin olduğu tespit edilmiştir. Bu haberlerin %4,25'i zorunlu heteroseksüellik ile ilişkilidir. Bir başka deyişle, kadın sporcular ile ilgili haberlerin %4,25'inde anne, babaanne, eş, kız kardeş ve ev kadını gibi toplumsal cinsiyet rollerinden faydalanılmıştır. Haber metinlerinin %6,38'inde toplumsal cinsiyet vurgusunu ön plana çıkarırken, %5,31'i spor ile ilişkili olmamıştır. Analiz neticesinde günlük gazetelerde yer alan kadın sporcular ile ilgili haberlerin sayısı çok az olmakla beraber, yayınlanan haberlerin belirli spor dallarında yoğunlaştığı görülmüştür. Bununla birlikte, hem kadın sporcular ile ilgili haber metinlerinde hem de fotoğraflarda toplumsal cinsiyet vurgusu ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with the portraits and presentation styles of female athletes drawn on the sports pages of newspapers, one of the mass media in Turkey. Cumhuriyet and Akşam newspapers were used in the research. Sports pages and sports news of the accessed newspapers were examined. 94 news articles selected within the scope of the research were included in the content analysis. Within the scope of the study, sports news in selected newspapers were examined and important findings were determined. As a result of the content analysis made with the news featuring female athletes, it was determined that 17% of the news had four different categorizations as compulsory heterosexuality, emphasizing appropriate femininity, gender sign and aspects not related to sports. 4.25% of these news stories are related to compulsive heterosexuality. In other words, in 4.25% of the news about female athletes, gender roles such as mother, grandmother, wife, sister and housewife were used. While 6.38% of the news texts emphasized gender, 5.31% of them were not related to sports. As a result of the analysis, although the number of news about female athletes in daily newspapers is very small, it has been seen that the news published are concentrated on certain sports branches. However, the emphasis on gender comes to the fore both in news texts about female athletes and in photographs.