Hastane öncesi sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin, resüsitasyonda göğüs kompresyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of exhaustination levels of pre-hospital health care workers on chest compressions in resuscitation
  1. Tez No: 861340
  2. Yazar: MURAT MAKSUT ÇALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hastane öncesi sağlık çalışanlarının çalışma ortamları hem streslidir hem de çalışma ortamında saldırgan davranışlarla karşılaşabilmektedirler. Bu da çalışanlarda strese ve tükenmişliğe sebep olabilmektedir. Çalışanların tükenmişliği de hasta müdahalesine yansıyabilmektedir. Hastaya yapılan müdahalelerden biri de kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) basamaklarından biri olan göğüs basısıdır. Bizde hastane öncesi sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin göğüs basısı üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, İl Ambulans Servisi'nde çalışan ATT ve paramedikler üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri kaydedilmiştir. Ardından bütün katılımcılara Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Ölçek tükenmişliği duygusal tükenme (DT), duyarsızlaşma (D) ve kişisel başarı (KB) olarak üç alt boyutta değerlendirmekte ve toplam 22 sorudan oluşmaktadır. Son olarak bütün katılımcılara 2 dakika süre ile KPR yaptırılmıştır. KPR simülatörü olarak Leardel Resusci Anne QCPR SIMPAD ve Skill Reporter modeli kullanılmıştır. Katılımcıların resüsitasyon başarısı 2 dakika sonra yüzdelik olarak kaydedilmiştir. İşlemden sonra bütün veriler dijital olarak alınıp veri toplama formuna kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 126 kişi katılmış olup, yaş ortalaması 27,57 idi. Katılımcıların 67'si (%53,2) paramedikti. Çalışmamızda göğüs basısı başarısı %70 olarak kabul edilerek başarılı ve başarısız olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Çalışmada 64 (%50,8) katılımcı başarılı idi. Katılımcıların maslach tükenmişlik envanterine göre 53 kişi (%42.1) mesleki tükenmişlik yaşamaktaydı. Gruplar arasında yapılan istatiksel analizde; TD (p=0,652), DT (p=0,192), D (p=0,594), KB (p=0,416) olarak tespit edildi. Sonuç: KPR uygulaması sonrası gruplar arasındaki tükenmişlik değerlendirmesinde istatistiksel anlamlılık tespit edilmedi. Çalışmamızda literatürdeki çalışmaların aksine tükenmişlik düzeylerinin iş performansını etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The working environments of pre-hospital healthcare professionals are both stressful and may involve encountering aggressive behaviors. This can lead to stress and burnout among the workers. The burnout of the staff can also affect patient interventions. One of the interventions for patients is chest compressions, which is one of the steps in cardiopulmonary resuscitation (CPR). Therefore, we aimed to investigate the impact of the burnout levels of pre-hospital healthcare professionals on chest compressions. Materials and Method: Our study was conducted on ATTs and paramedics working in Erzurum Provincial Health Directorate, Provincial Ambulance Service. Socio-demographic characteristics of the participants were recorded.Subsequently, the Maslach Burnout Inventory was administered to all participants. The inventory assesses burnout in three sub-dimensions: emotional exhaustion (EE), depersonalization (D), and personal accomplishment (PA), consisting of a total of 22 questions. Lastly, CPR was administered to each participant for two minutes. Leardel Resusci Anne QCPR SIMPAD and Skill Reporter model were used as CPR simulators. The resuscitation success of the participants was recorded as a percentage after 2 minutes. Following the procedure, all data were digitally collected and entered into the data collection form. The data obtained were statistically analysed. Results: 126 people participated in our study and the mean age was 27.57 years. 67 (53.2%) of the participants were paramedics.Two groups were identified as successful and unsuccessful based on the 70% acceptance rate for chest compression success in our study. 64 (50.8%) of the study's participants were successful. According to Maslach burnout inventory, 53 (42.1%) of the participants were experiencing occupational burnout. The statistical analysis conducted between the groups revealed the following results: EE (p=0.652), DE (p=0.192), D (p=0.594), PA (p=0.416). Conclusion: No statistical significance was found in the burnout evaluation between the groups after CPR application. In contrast to studies in the literature, our research concluded that burnout levels did not affect job performance.