Preterm bebeği olan annelerin anne sütü algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the perceptions of breast milk of mothers with preterm babies in terms of some variables
  1. Tez No: 861341
  2. Yazar: ESRA ÜNGÖR DAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ÇEVİK GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma preterm bebeği olan annelerin anne sütü algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişkisel ve kesitsel araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ağustos 2022- Şubat 2023 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) preterm bebeği yatan anneler, araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan anneler (n=150) oluşturmuştur. Araştırma verileri“Anne Tanıtım Formu”,“Preterm Bebek Tanıtım Formu”,“Preterm Bebeğe Sahip Annelerin Anne Sütü Algı Ölçeği (ASAÖ)”,“Yenidoğanı Algılama Ölçeği (YAÖ)”ve“Anne Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ)”kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veriler ön test verilerinin toplandığı ilk aşama(0.gün), ölçeklerin tekrarlarının uygulandığı ve emzirme devamlılığının sorgulandığı ikinci aşama (30.gün), emzirme devamlılığının sorgulandığı üçüncü aşama (90. gün) şeklinde üç aşamada toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde; tanımlayıcı istatistikler(sayı, yüzde, ortalama, standart sapma vb), bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi, Cronbach's Alpha, ilişkisel değerlendirmede korelasyon ve regresyon analizleri, ikili karşılaştırmalarda ise Post Hoc Tukey HSD ve Tamhane T2 testleri kullanılmıştır. Ayrıca tekrarlı ölçümler ile kategorik veriler arasındaki dağılımları değerlendirmek amacıyla Cohran's Q ve Marjinal Homojenite testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive, relational and cross-sectional study to examine the breast milk perceptions of mothers with preterm babies in terms of some variables. The population of the research consisted of mothers whose preterm babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Tokat Gaziosmanpaşa University (TOGÜ) Research and Application Hospital between August 2022 and February 2023, and the sample of the study consisted of mothers (n = 150) who met the inclusion criteria for the study. The research data were collected by the researcher using the“Mother Introduction Form”,“Preterm Baby Introduction Form”,“Breast Milk Perception Scale of Mothers with Preterm Babies (ASAS)”,“Newborn Perception Scale (YAS)”and“Mother-Baby Attachment Scale (ABBÖ)”. collected. The data were collected in three stages: the first stage (day 0), in which pre-test data were collected, the second stage (day 30), in which repetitions of the scales were applied and breastfeeding continuity was questioned, and the third stage (day 90), in which breastfeeding continuity was questioned. In the statistical analysis of the study; descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, etc.), t-test in independent groups, one-way analysis of variance, Cronbach's Alpha, correlation and regression analyzes in relational evaluation, and Post Hoc Tukey HSD and Tamhane T2 tests were used in pairwise comparisons. Additionally, Cohran's Q and Marginal Homogeneity tests were applied to evaluate the distributions between repeated measurements and categorical data.