Erkek voleybolunda set kazanmayı ve kaybetmeyi belirleyen değişkenler
Variables determining winning and losing a set in men's volleyball
  1. Tez No: 861342
  2. Yazar: KEREM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın yapılma amacı, 2022-2023 Türkiye Voleybol Federasyonu Efeler Ligi voleybol takımlarının sezon boyunca sergiledikleri performansı set bazında analiz etmek ve set kazanmaya etki eden ana değişkenleri belirlemektir. Çalışmada 2022-2023 sezonu Türkiye Erkekler Voleybol Efeler Liginde mücadele eden 14 takımın birbirleriyle karşılaştıkları 169 müsabaka analiz edilmiştir. Normal sezon boyunca oynanan müsabakalar çalışmaya dahil edilirken, sezon sonrasında oynanan play-off müsabakaları çalışmanın dışında tutulmuştur. Müsabakalardaki tüm setlerin verileri toplanmış sadece beşinci setler, set bitiş sayısının diğer setlerden farklı olması sebebiyle çalışma dışında bırakılmıştır. Bu müsabakalara ait elde edilen veriler Data Volley Professional 4.0 istatistik yazılımı kullanılarak müsabakalar esnasında toplanmıştır. Bu veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken“set sonucu (kazanan/kaybeden)”kategorik ve ikiden fazla kategoriye sahip olduğundan set sonucunu belirlemek amacıyla diskriminant (fonksiyon) analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde set kazanmanın en önemli belirleyicilerinin BLOCKEDSo, WPOINTSBp, ERRORSo, WPOINTServe, LPOINTSReception, WPOINTSBlock değişkenleri olduğu bulunmuştur. Çalışma sonucunda diskriminant analizde kullanılmayan değişkenler için seti kazanan ve kaybeden takımlar arasındaki farka da bakılmıştır. Set kazanan takımın WPOINTS, TOTALServe, WPOINTSAttack, TOTALBlock puanları, seti kaybeden takımın puanına göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Set kaybeden takımın LPOINTS, TOTALReception, TOTALAttack, ERRORAttack, BLOCKEDAttack, TOTALSo puanları, seti kazanan takımın puanına göre anlamlı düzeyde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the performance of the 2022-2023 Turkish Volleyball Federation Efeler League volleyball teams on a set-by-set basis and to determine the main variables affecting set winning. In the study, 169 competitions of 14 teams competing in the Turkish Men's Volleyball Efeler League in the 2022-2023 season were analyzed. Only the competitions played during the regular season were included in the study, while play-off competitions were excluded. The data of all sets in the competitions were collected and only the fifth sets were excluded from the study due to the fact that the set ending number was different from the other sets. The data of the competitions were collected during the competitions using Data Volley Professional 4.0 statistical software. These data were statistically analyzed using SPSS 21.0 package program. Since the dependent variable“set result (winning/losing)”is categorical and has more than two categories, discriminant (function) analysis was used to determine the set result. When the results of the study are evaluated in general, it is found that the most important determinants of set winning are BLOCKEDSo, WPOINTSBp, ERRORSo, WPOINTServe, LPOINTSReception, WPOINTSBlock variables. As a result of the study, the difference between the teams that won and lost the set was also examined for the variables were not used in the discriminant analysis. The WPOINTS, TOTALServe, WPOINTSAttack, TOTALBlock scores of the team that wins the set are significantly higher than the scores of the team that loses the set. The LPOINTS, TOTALReception, TOTALAttack, ERRORAttack, BLOCKEDAttack, TOTALSo scores of the team that loses a set are significantly higher than the scores of the team that wins the set.