Ortaokul öğrencilerinin problem kurma ve matematiksel modelleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between problem positioning and math modeling skills of secondary school students
- Tez No: 861383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanı üzerinden problem kurma ve matematiksel modelleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında problem kurma ve matematiksel modelleme becerileri cinsiyet, sınıf düzeyi ve alınan son matematik sınav notu değişkenlerine göre de incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinin Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ortaokullarda öğrenim gören 49 öğrenci oluşturmuş olup veriler kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri demografik bilgiler formu, problem kurma etkinliği ve matematiksel modelleme soruları kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler t testi, Kruskal Wallis testi, korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin problem kurma ve matematiksel modelleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu anlamlı ilişkinin pozitif yönde orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. İki beceri arasında ilişki olması sebebiyle basit regresyon analizi yapılmış ve problem kurma etkinliğinden alınan toplam puanların, matematiksel modelleme sorularından alınan toplam puanları anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Problem kurma becerisinin, matematiksel modelleme becerisini pozitif yönde etkilediği ve matematiksel modelleme sorularının toplam varyansın %24 ünü açıkladığı görülmektedir. Problem kurma ve matematiksel modelleme becerilerinin sınıf düzeyi değişkenine göre 8. sınıf öğrencileri için anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Problem kurma ve matematiksel modelleme becerilerinin cinsiyet ve son alınan matematik sınav notu değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between 7th and 8th grade students' problem posing and mathematical modeling skills in algebra learning domain. Within the scope of the study, problem posing and mathematical modeling skills were also examined according to the variables of gender, grade level and last mathematics exam grade. The research was conducted using the relational survey method, one of the quantitative research models. The study group of the research consisted of 49 students studying in private secondary schools affiliated to Küçükçekmece District Directorate of National Education in Istanbul, and the data were collected by convenience sampling method. The data were collected using demographic information form, problem posing activity and mathematical modeling questions. The collected data were analyzed using t-test, Kruskal-Wallis test, correlation and regression tests. As a result of the study, it was seen that there was a significant relationship between 7th and 8th grade students' problem posing and mathematical modeling skills. It was concluded that this significant relationship was positive and at a moderate level. Due to the relationship between the two skills, simple regression analysis was performed and it was concluded that the total scores obtained from the problem posing activity significantly predicted the total scores obtained from the mathematical modeling questions. Problem posing skill positively affected mathematical modeling skill and explained 24% of the total variance of mathematical modeling questions. It was concluded that problem posing and mathematical modeling skills created a significant difference for 8th grade students according to the grade level variable. It was concluded that problem posing and mathematical modeling skills did not differ significantly according to the variables of gender and last mathematics exam grade.