Suriyeli göçmenlerin Türkiye'nin demografik yapısına etkisi
The impact of Syrian immigrants on Turkey's demographic structure
  1. Tez No: 861389
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Göç hareketliliği, özellikle son yıllarda gündemi daha fazla işgal etmeye başlamış, göç alan ve veren devletlerde göçmen nüfusu, demografik yapıya etki etmektedir. Yaşanan uluslararası göçler, ülkelerin hem içerde hem de dışarda göçmen politikalarına etki etmekte, zamanla bunları revize etme ve geliştirme zorunluluğu ortaya çıkarmaktadır. Göç hareketliliğine küreselleşmenin yıkıcı etkisi de eklendiğinde, dünya çapında göç krizleri hızla yayılmakta, etki alanını genişlemektedir. Yaşanan bu göç krizinden, birçok devlet gibi Türkiye'de de etkilenmiştir. Özellikle 2011 yılında Suriyelilerin Türkiye'ye yoğun bir şekilde göçü ve ülkelerinde oluşan iç savaşın Avrupa Birliği devletleri, ABD ve Rusya gibi devletlerin, aktör olarak müdahalesine rağmen sona ermemesi, göçmenlerin uzun yıllar Türkiye'de kalmalarına neden olmuştur. Göçmenlerin sayıca fazla olması ve uzun yıllar Türkiye'de kalmaları, demografik yapı başta olmak üzere, birçok alanda Türkiye'yi etkilemiştir. Son yıllarda yayınlanan çalışmalarda, Suriyeli göçmenlerin Türk ekonomisine olan olumsuz etkisi ve yerel halkın göçmenlerden rahatsızlık duyduğu gibi konular işlenmeye başlanmış, göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesini savunan politikacılar geniş halk kitlelerinde destek görmüşlerdir. Geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeliler için oluşturulan kamp ve barınma merkezleri, maalesef yeterli olmamıştır. Barınma dışında kalan sığınmacılar, büyük şehirlere dağılmış ve en azından bu bölgelerde de konut fiyatlarının yukarı çıkmasına etkileri olmuştur. Söz konusu göçmenlerin etki ettiği Türkiye'nin demografik yapısı ayrıca ele alınmalıdır. Suriyelilerin Türkiye'nin demografik yapısına en büyük etkisi, kayıt dışı istihdam edilen Suriyeli göçmenler oluşturmaktadır. Suriyeli göçmenlerin daha düşük ücretle çalışması/çalıştırılması, sigortalarının yatırılmaması gibi kayıt dışı tutulma durumları ve kaçak işlerde çalışmaları, özellikle de ağır sanayi sektöründe istihdam edilmeleri, olumsuz durumlar yaratmıştır. Birçok kimsenin algısı, Suriye'den gelen yüksek oranlı göçün, yerel halk arasında işsizlik oranını artırdığıdır. Aynı zamanda göçmenler içerisinde bulunan ve savaş mağduru bekâr kadınların belirli illerde toplanması ve karşılıklı etkileşim, yerel halk arasında boşanma oranlarının artmasına sebep gösterilmiştir. Ek olarak, Suriyeli ailelerin kız çocuklarını okutma konusunda eksiklik ya da isteksizlikleri, erken yaşta evlendirilmelerine göz yummaları, çocuk gelin tartışmalarını tekrar alevlendirmiştir. Bu çalışmada;“Suriyeli göçmenlerin Türk toplumsal yapısı yanı sıra eğitim, sağlık ve ekonomik yapısına etkileri de dâhil olmak üzere Suriyeli göçmenlerin, Türkiye iç ve dış politikasına yönelik küresel ve bölgesel anlamada yarattığı tehdit ve fırsatlar nelerdir?”sorularına cevap aranması amaçlanmıştır. Ayrıca göçmenlerin Türkiye'de yaşayan yerli halkın demografik yapısına olan etkilerinin belirlenerek, göç olgusu tartışılmış, göç hareketliliği sonucunda, göç alan ülkelerin yanı sıra göç veren ülkeleri de yakından ilgilendiren sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration mobility has been on the agenda especially in recent years, and the immigrant population in the receiving and sending states affects the demographic structure. International migrations occur both within and outside the countries that affects policies and creates an obligation to revise and improve them over time. When the destructive effect of globalization is added to migration mobility, migration crises are spreading rapidly around the world and expanding their impact. As in many countries, Turkiye was also affected by the migration crisis. Especially in 2011, the intense migration of Syrians to Turkiye and the fact that ongoing civil war in their country despite the intervention of actors such as the EU, USA and Russia, caused the migrants to stay for a long time in Turkiye. The large number of immigrants who stay in Turkiye for many years affected negatively Turkiye in a lot of ways, especially the demographic structure. In studies published in recent years,“the negative impact of Syrian immigrants on the Turkish economy and the discomfort of the local people with immigrants”. The politicians who advocate the opinion of transferring immigrants to their countries received support from large masses of people. The camps and shelters established for Syrians under temporary protection, unfortunately, have not been sufficient. The refugees outside these shelters have dispersed to major cities, impacting housing prices in these areas. The demographic structure of Turkiye influenced by these migrants, particularly the unregistered employment of Syrians, has significant effects. The highest impact of Syrians on Turkiye's demographic structure comes from those employed off the records. Their lower wages, lack of insurance, engagement in informal work, especially in heavy industries, have created adverse situations. The perception that the influx of Syrians has increased unemployment rates among the local population is common. Additionally, the concentration of single women among the migrants in certain cities and the resulting interactions have been linked to increased divorce rates. Furthermore, deficiencies or unwillingness in educating Syrian families' daughters and turning a blind eye to early marriages have reignited discussions on child brides. This study aims to answer questions about the impact of Syrian migrants on Turkish social, educational, health, and economic structures, as well as the global and regional threats and opportunities they pose to Turkiye's internal and external policies. It also discusses the effects of migrants on the demographic structure of the local population in Turkiye, addressing issues relevant to both receiving and sending countries in terms of migration dynamics.