Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma hastanesi erişkin yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastaların kan kültürlerinden izole edilen gram negatif bakteriler ve antimikrobiyal direnç profilleri
Gram-negative bacteria and antimicrobial resistance profiles isolated from blood cultures of patients hospitalized in adult intensive care units of Atatürk University Faculty of Medicine research hospital
- Tez No: 861390
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YAZGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Gram negatif bakterilerin neden olduğu Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonlar (SHİE), hastanelerde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Yapılan bu çalışma ile hastanemizdeki erişkin yoğun bakım ünitelerinden (YBÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji rutin bakteriyoloji laboratuvarına gelen kan kültürlerinde en sık üreyen gram negatif bakteriler (GNB) ve bu bakterilerin antimikrobiyal direnç durumlarının belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: 2017-2021 yıllarını kapsayan 5 yıllık süreçte erişkin yaş grubundaki (18 yaş üstü) 709 hastanın kan kültürü sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Veriler Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Modülleri'nden temin edilmiştir. Bulgular: 709 hastanın %51.3'ü erkek %48.7'si kadın hasta idi. Laboratuvara gönderilen kan kültürlerinin %27.1'i YBÜ'den diğerleri ise cerrahi ve dahili kliniklerde yatmakta olan hastalardan gönderilmiş örneklerdi. Hastalardan izole edilen 808 gram negatif bakterinin %41.8'i Acinetobacter spp. %23.1'i K. pneumoniae, %14.9'u E. coli ve %7.2' si P. aeruginosa olarak saptandı. GNB'ler en sık Anestezi ve Reanimasyon, Dahiliye ve Nöroloji YBÜ'lerden izole edildi. GSBL pozitiflik oranı beş yıllık süre içerisinde E. coli için %42.5 ve K. pneumoniae için %42.8 olarak bulundu. Bu değerler her iki bakteri türü için GSBL pozitiflik yönünden istatistiksel olarak anlamlı değildi. En sık izole edilen bakterilerin beş yıllık karbapenem direnç oranları değerlendirildi. K. pneumoniae'nın 2020 ve 2021 yıllarında karbapenem direncinde artış olduğu görüldü. Yıllar içindeki karbapenem direnç durumundaki değişim K.
Özet (Çeviri)
Gram-Negative Bacteria and Antimicrobial Resistance Profiles Isolated from Blood Cultures of Patients Hospitalized in Adult Intensive Care Units of Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital Aim: Healthcare Associated Infections (HAIs) caused by gram negative bacteria are one of the most important causes of mortality and morbidity in hospitals. The aim of this study was to determine the most frequently grown Gram negative bacteria (GNB) and their antimicrobial resistance status in blood cultures from adult intensive care units (ICUs) of our hospital to the medical microbiology routine bacteriology laboratory. Methods: Blood culture results of 709 patients in the adult age group (over 18 years) in the 5-year period covering 2017-2021 were evaluated retrospectively. Data were obtained from the Hospital Information Management System Modules. Results: Of the 709 patients, 51.3% were male and 48.7% were female. Of the blood cultures sent to the laboratory, 27.1% were from the ICU and the rest were from patients hospitalized in surgical and internal clinics. Of the 808 Gram negative bacteria isolated from patients, 41.8% were Acinetobacter spp. 23.1% were K. pneumoniae, 14.9% were E. coli and 7.2% were P. aeruginosa. GNBs were most frequently isolated from Anesthesia and Reanimation, Internal Medicine and Neurology ICUs. ESBL positivity rate was 42.5% for E. coli and 42.8% for K. pneumoniae over a five-year period. These values were not statistically significant in terms of ESBL positivity for both bacterial species. Five-year carbapenem resistance rates of the most frequently isolated bacteria were evaluated. An increase in carbapenem resistance of K. pneumoniae was observed in 2020 and 2021. The change in carbapenem resistance status over the years was statistically significant for K.