Mâcişûn ailesinin hadis ilmindeki yeri
The place of the family of Mājīshūn in hadith science
- Tez No: 861393
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma Medine'de 1./7. yüzyılın ikinci yarısından 3./9. yüzyılın ilk yarısına kadar varlığından söz ettiren Mâcişûn aile üyelerinin hem bireysel hem de aile olarak hadis ilmine olan katkılarını ortaya koymak amacıyla kaleme alınmıştır. Hadis rivayet eden bir ailenin üyesi olan râviler ve onlar arasındaki irtibatın incelenmesi erken dönem hadis rivayetinin mahiyetini anlamak için önemlidir. Bu amaçla çalışmada hadis tarihinde meydana gelen hadislerin tedvin ve tasnif edilmesi, hadislerin rivayet edildiği ortam ve bu ortamlarda meydana gelen değişimin rivayet kültürüne yansımaları gibi etkenler Mâcişûn ailesi üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada, Mâcişûn ailesinin tespit edilen dokuz üyesinin biyografilerine yer verilmiş ardından Mâcişûn ailesinin hem aile içindeki hem de aile dışındaki rivayet akışı incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında hadis rivayetinin hangi hocalarda, konularda ve alanlarda yoğunlaştığı üzerinde durulmuştur. Daha sonra 2./8. asır Medine'sinde Abdülazîz b. Abdullah el-Mâcişûn tarafından kaleme alınan Muvatta' incelenerek dönemin tasnif özelliği söz konusu eser üzerinden irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to reveal the contributions of the members of the Mājishūn family, which existed in Medina from the second half of the 1st/7th century until the first half of the 3rd/9th century, to the science of hadīth both as individuals and as a family. The hadith narrators who were members of a hadith narrating family and the liaison between them is important for understanding the essence of early hadith narration. For this purpose, in this study, the factors that occurred in the history of hadith, such as the elaboration and classification of hadiths, the environment in which hadith were narrated, and the reflections of the changes in these environments on the culture of narration were tried to be analysed through the Mājishūn family. In this research, the biographies of the nine members of the Mājishūn family were mentioned and then the narration flow of the Mājishūn family both within and outside the family was tried to be analysed. In addition, it is emphasised in which hodjas, subjects and branches the hadith narration is concentrated. Afterwards, the Muwatta' written by 'Abd al-'Aziz b. 'Abdullah al-Mājishūn in Medina in the 2nd/8th century was analysed and the classification feature of the period was examined through this work.