Obsesif Kompulsif Bozukluk tanılı hastalarda belirti boyutlarının bağlanma biçimleri ve tiksinme duyarlılığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between symptom dimensions and attachment styles and disgust sensitivity in patients with Obsessive Compulsive Disorder
  1. Tez No: 861392
  2. Yazar: ZEYNEP BETÜL ERZURUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı hastalarda belirti boyutlarının bağlanma biçimleri ve tiksinme duyarlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmamıza DSM-V tanı kriterlerine göre obsesif kompulsif bozukluğu olan 80 hasta ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 80 sağlıklı kontrol alındı. Tüm olgulara, sosyodemografik veri formu, Boyutsal Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (BOKÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Tiksinme Ölçeği- Revize Edilmiş Formu (TÖ-R) uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between symptom dimensions, attachment styles and disgust sensitivity in patients diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder (OCD). 80 patients with obsessive compulsive disorder according to DSM-V diagnostic criteria and 80 healthy controls matched for age and gender were included in our study. Sociodemographic data form, Dimensional Obsession-Compulsion Scale (DOCS), Experiences in Close Relationships- Revized (ECR-R), Disgust Scale-Revised Form (DS-R) were applied to all cases. The participants in the OCD group and the control group were similar in terms of age, gender and marital status.