İlk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan güçlükler konusunda öğretmenlerin görüşleri
  1. Tez No: 21129
  2. Yazar: YURDAGÜL OLÇUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; ilk okuma yazmada öğretmen lerin karşılaştıkları güçlükleri tespit etmek, sonunda anadili öğretiminin etkililiğini artıracak öneriler sun maktadır. Araştırmanın evrenini ve. ömeklemini (köyde bulunan ilkokul öğretmenleri hariç) Siirt'teki tüm ilkokul birin- sınıfmda görevli ilkokul öğretmenleri oluşturmakta- cı dır. Araştırma betimsel niteliktedir. Veriler, araştır macı tarafından hazırlanan ve 2 9 sorudan oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Anket soruları; kişisel bil giler, bireysel güçlükler, program geliştirme ve fizikî koşullarla ilgilidir. Hazırlanan anket, Hükümet Binası toplantı salonun da, gerekli açıklama ve rahatlatı lanarak tüm öğretmeni dırılmıştır. cı psikolojik ortam sağ ere aynı gün uygulanmış ve cevapl an- Bu araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin karşılaş tıkları güçlüklerin; program geliştirme, öğrencinin ha- zırbulunuşluk. düzeyi, öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim çalışmalarıyla denetimden kaynaklandı ğı sonucuna ulaşılmıştır. îlk okuma yazma öğretiminde karşılaşılan sorunların kısmen de olsa çözümleri için, ilk okuma yazma öğretimi- iiini daha etkili kılacak; (1) Program geliştirme, (2) öğ retmenlere kılavuz kaynak kitaplar hazırlama, (3) Test geliştirme, (4) Belli bölgelerde en çok yapılan Türkçe yanlışlarını belirleme ve (5) öğrencilerin düzeylerine uygun yardımcı ders araç-gereçleri hazırlama vb. etkin likler birbiriyle ilişkili olarak bütüncü bir yaklaşım içinde yürütülmelidir. Başarılı ilkokul öğretmeni, ilköğretim müfettişi, eğitim ekonomisti, çocuk psikologu, çocuk gelişim ummanı, sanat eğitimcisi ve dilbilim uzmanından oluşacak komis yonlarca hazırlanacak kılavuz kaynak kitap, anadil öğ retimini kolaylaştıracak video filmleri ve teyp kasetle ri, metinlerle ilişkili tablolar, ders kitabı ile bir likte, takım halinde anadil öğretiminin hizmetine sunul malıdır. öğretmenlerin her bir. öğretim tekniğinin özellik leri, önemi, kullanılışı, üstün ve eksik yönlerini bil meleri, gezi, gözlem, incelemelerden yeterince yararlan maları, öğrenme yaşantılarının düzenlenmesinde çok sayı da duyu organını etkileyecek yaşantılardan işe başlaması, yöneticileriyle işbirliği kurularak sağlanmalıdır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to find out the difficulties which the teachers have met during the first level of reading- writing teaching process and to submit some suggestions about the effectiveness of mother language teaching. All of the primary school teachers who have worked at the first grade (except primary school teachers in villages) in Siirt have constituted the population and sampling of the study. This study is a descriptive study in nature. The data were gathered by questionnaire prepared by the >: r researcher and composed or the 29 items that are related to personal information, personal difficulties the _. teachers have met, curriculum development and physical conditions. The questionnaire was given to all of the teachers after giving some relavant information and creating good psychological atmosphere in the meeting room of the Government Building in the same day and answered by all of them. As a result of the study, it has been revealed that the teachers have met difficulties relaled to curriculum development, supervision, training or the teachers during pre-service and in-service training activities. It has been observed that, curriculum development, studentreadiness before entering into first grade, pre-service and in service training and the methods of supervision were the sources of the problems related to the reading and writing of the first graders. It has also been suggested that (1) relevant curriculum development, (2) teacher's quide books, (3) test development, (4) idendifation of the deficiencies related to the mother tonque in particular areas and (5) the preparation of the teaching materials need to be provided for a succesful program. A curriculum committe consisted of an elementary- school teacher a supervisor, a child psychologist, an economist, a child development specialist and a linquist should prepare source books, video tapes, text books and send to the first grade teachers. Further more, it has been suggested that teachers are trained in the use of teaching techniques, field trips, organization of the learning experiences and cooperation with the school administrators and superisors related to the solution of the alphabet teaching. vi