Stabil KOAH olgularında, klinik parametrelerin ve tedavide kullanılan inhaler ilaçların, tedavi uygulamasına uyumu gösteren ölçekler ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of clinical parameters and inhaler drugs used in treatment along with scales indicating compliance with treatment practice in stable COPD cases
  1. Tez No: 861396
  2. Yazar: HİLAL SAYMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN ERGİNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, stabil dönem KOAH hastalarında inhaler tedaviye uyumun klinik ve demografik özellikler ile ilişkisini, İlaç Uyum Bildirim Ölçeği (İUBÖ) ve Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği-8 (MTU-8) kullanarak değerlendirmeyi amaçlayan kesitsel bir çalışmadır. Aynı zamanda bu çalışmada, KOAH'ta olduğu gibi diğer kronik hastalıklarda da tedaviye uyumu değerlendiren iki ölçeğin birbirleriyle olan ilişkisinin ve uyumluluğunun belirlenmesi hedeflendi. Stabil dönem toplam 110 KOAH hastasına inhaler ilaç uyumunu gösteren İUBÖ ve MTU-8 uygulandı ve hastaların CAT, mMRC skorları ile birlikte demografik ve klinik diğer parametreleri araştırmacı tarafından yapılan bir anket ile kaydedildi. Hastalarda MTU-8 ölçeği ile değerlendirilen inhaler ilaç uyumunda, yaşın (yıl) (p=0.020) ve aktif sigara kullanımının (p=0.020) ilaç uyumuna etkisi olduğu görüldü. Hastaların İUBÖ ile değerlendirilen inhaler ilaç uyumlarında ise herhangi bir sosyodemografik-klinik özelliğin ilaç uyumuna etkisi olduğu gösterilemedi. İnhaler ilaç uyumunun değerlendirildiği iki ölçek arasında Bland-Altman-Plot grafiğine göre uyumluluk olduğu saptandı. Ayrıca ölçekler arassında birbirleri ile pozitif yönde ilişki olduğu görüldü (r=0.801, p=0.001).
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study that aims to evaluate the relationship between inhaler treatment compliance and clinical and demographic characteristics using the Medication Adherence Reporting Scale (MARS) and Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) in stable COPD patients. At the same time, this study aimed to determine the relationship and compatibility of two scales that evaluate treatment compliance in other chronic diseases as in COPD. A total of 110 stable COPD patients were administered MARS and MMAS-8 which indicate inhaler medication compliance and the patients CAT, mMRC scores as well as other demographic and clinical parameters, were recorded with a survey conducted by the researcher. It was observed that age (p = 0.020) and active smoking (p = 0.020) had an effect on inhaler medication compliance in patients, which was evaluated with the MMAS-8 scale.In the inhaler drug compliance of patients evaluated by MARS, it could not be shown that any sociodemographic-clinical features had an effect on drug compliance. It was found that there was a compatibility according to the Bland-Altman-Plot chart between the two scales in which inhaler drug compliance was evaluated. In addition, it was seen that there was a positive relationship with each other between the scales (r=0.801, p=0.001).