Kurumsal risk yönetimi çerçevesinde çevresel, sosyal, yönetişim (ESG) risklerinin yönetilmesi: Finans sektöründe yer alan bir şirket üzerinde uygulama
Managing ESG risks in the framework of enterprise risk management: A practice on a company in the finance sector
  1. Tez No: 861397
  2. Yazar: FATMANUR KADAYIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanayileşme, teknolojik ilerleme ve artan nüfus ile birlikte tüm dünya genelinde üretim ve tüketim hızı önemli ölçüde artmış ve doğal ile beşeri kaynaklara olan gereksinim giderek artan bir şekilde yükselmiştir. Bunun bir sonucu olarak ise, dünya genelinde kaynaklar bilinçsiz kullanılmaya başlamış ve dünyanın bu şekilde sürdürülebilir olamayacağı anlaşılmıştır. Bu noktada ESG; çevresel, sosyal ve yönetişim boyutlarında hedeflenen sürdürülebilirliğe ilişkin gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek olan uygulamaları ve faaliyetleri temsil eden bir olgudur. ESG kapsamında yaklaşık son 30 yılda önemli atılımlar gerçekleştirilmiş ve dünya çapında çeşitli sürdürülebilirlik hedefleri ortaya konulmuştur. Ancak bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi ve dünyanın daha sürdürülebilir kılınıp gelecek kuşaklara bırakılabilmesi için ESG'nin kurumsal bir ilke ve prensip haline getirilerek kurumların operasyonlarına, stratejik karar verme mekanizmalarına ve diğer yapılarına yerleştirilen bir değer olarak benimsenmesi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, ESG'nin kurumsal süreçlere nasıl yerleştirildiği kurumsal risk yönetimi enstrümanından yararlanılarak ortaya konmaya çalışılmış ayrıca kurumsal risk yönetimi çerçevesinden ESG ile ilişkili risklerin yönetilmesi ve gözetilmesi konularında hangi faaliyetlerin yürütüldüğü açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla BİST Sürdürülebilirlik Endeksine tabi olan ve finans sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin ESG olgusunu kurumsal yapılarına nasıl entegre ettiği ve ESG ile ilişkili risklerin kontrolünün sağlanması noktasında hangi kurumsal süreçleri işlettiği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında işletmenin sürdürülebilirlik operasyonlarından ve faaliyetlerinden sorumlu üst yöneticiler ve yöneticiler mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda kurumsal risk yönetimi uygulamaları ile ESG'nin kurumsal yapılara ve süreçlere entegre edilen ve kurumsal bir ilke haline bürünen bir değere dönüşmesinde yürütülen faaliyetler ile kurumsal risk yönetimi perspektifinden ESG ile ilişkili riskleri ele alan uygulamalar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With industrialization, technological progress and increasing population, the production and consumption rate has increased significantly all over the world and the need for natural and human resources has considerably increased. As a result of this, resources around the world have begun to be used unconsciously and it has become clear that the world cannot be sustainable in this way. At this point, ESG which is a phenomenon that represents the practices and activities that have been carried out or will be carried out regarding sustainability targeted in environmental, social and governance pillars. Within the scope of ESG, significant developments have been made in the last 30 years and various sustainability goals have been set worldwide. However, in order to achieve these goals and make the world more sustainable and leave it to future generations, it is important to make ESG a corporate principle and adopt it as a value placed in the operations, strategic decision-making mechanisms and other structures of institutions. In this thesis study, we tried to reveal how ESG is integrated into corporate processes by using the enterprise risk management instrument, and also tried to explain which activities are carried out to manage and monitor ESG-related risks within the framework of enterprise risk management. For this purpose, it was analyzed how a company operating in the financial sector, which is subject to the BIST Sustainability Index, integrated the ESG phenomenon into its corporate structures and what corporate processes it operates to control ESG-related risks. Within the scope of the research, interviews were conducted with senior managers and executives responsible for the sustainability operations and activities of the company. As a result of the research, it was exhibited which activities were performed to transform ESG into a value that was integrated into corporate structures and processes and became a corporate principle, thanks to enterprise risk management, and practices that addressed ESG related risks from a enterprise risk management perspective.