Azerbaycan'da dış ticaret: Çekim modeli yaklaşımı
Foreign trade in Azerbaijan: Gravity model approach
  1. Tez No: 861402
  2. Yazar: RAMİLA GURBANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF BOZOKLU, DOÇ. DR. MERVE BÜŞRA ENGİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'ın partner ülkelerle olan dış ticaret ilişkisini, çekim modeli kullanılarak incelemektedir. Çalışmada, Azerbaycan'ın en çok ihracat yaptığı 15 ülke (Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Endonezya, İsrail, İtalya, Portekiz, Rusya, İspanya, Tunus, Türkiye ve Birleşik Krallık) partner ülke olarak seçilmiştir. Çalışmada, 2004-2022 yılları arasındaki yıllık veriler kullanılarak ticaret hacmi, ihracat ve ithalat değişkenleri bağımlı değişkenler olarak ele alınmış ve üç farklı model oluşturulmuştur. Yapılan çeşitli panel veri testleri sonucunda her üç model için en uygun modelin sabit etkiler modeli olduğu belirlenmiştir. Sabit etkiler modelinin tahmininde değişen varyans, otokorelasyon ve birimler arası korelasyon sorunları göz önüne alınmış, bu varsayımları en iyi karşılayan Parks-Kmenta tahmincisi kullanılarak tahminler gerçekleştirilmiştir. Parks-Kmenta tahmin sonuçlarına göre, Azerbaycan ve partner ülkelerdeki ekonomik büyüme, dış ticareti, ihracatı ve ithalatı olumlu yönde etkilemektedir. Azerbaycan ile partner ülkeler arasındaki mesafenin ise dış ticareti, ihracatı ve ithalatı negatif yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigates Azerbaijan's foreign trade connection with its partner countries by employing the gravity model. The study selects the 15 countries to which Azerbaijan exports the most (Croatia, Czech Republic, Georgia, Germany, Greece, India, Indonesia, Israel, Italy, Portugal, Russia, Spain, Tunisia, Turkey, and the United Kingdom) as partner countries. Trade volume, exports, and imports are considered as dependent variables, utilizing annual data from 2004 to 2022, and three different models are developed. Following the assessments of various panel data tests, it concludes that the fixed effects model is the most appropriate for all scenarios. In estimating the model, issues such as heteroscedasticity, autocorrelation, and cross-sectional dependence are taken into account, and estimation is conducted by employing the Parks-Kmenta estimator, which best meets these assumptions. According to the Parks-Kmenta estimations, economic growth in both Azerbaijan and its partner countries positively impacts foreign trade, exports, and imports. Nevertheless, it is observed that the distance between Azerbaijan and its partner countries negatively affects foreign trade, exports, and imports.