An analysis of foreign trade and economic growth in Azerbaijan
Azerbaycan?da dış ticaret ve ekonomik büyümenin analizi
  1. Tez No: 253705
  2. Yazar: ELNUR ALAKBAROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR NARİN EMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İhracat performansı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ve ihracatın ekonomik büyüme üzerindeki rolü, kalkınma iktisatçıları arasında yaygın bir tartışma konusudur. Teorik olarak ihracatın, daha büyük kullanım kapasitesi yaratarak; teknolojik gelişmeyi gerçekleştirerek; istihdam yaratarak ve emeğin verimliliğini arttırarak; uzmanlaşmayı artırarak; ekonomideki kıt kaynakların kullanımını etkinleştirerek; ülkenin döviz kazançlarının ve yabancı sermaye girişlerinin arttırılması yoluyla cari işlemler dengesi açıklarını hafifleterek; toplam faktör verimliğini ve dolayısıyla ülkenin refahını yükselterek ekonomik büyümeyi artıracağı beklenmektedir.Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan Cumhuriyeti için ihracata dayalı büyüme hipotezinin test edilmesidir. Azerbaycan petrol ihracatcısı bir ülkedir, ve petrol ve petrol ürünlerinin toplam ihracattaki payı 2008 yılı için yüzde 96'dır. Bu ihracat yapısı, dünya piyasalarında rekabet etmesi beklenen diğer malların küçük ölçekte üretiminin yapıldığının göstergesidir. İhracatın petrole bağlı olması Azerbaycan'ın ?Hollanda Sendromu? ile yüzleşmesine neden olabilir. Bu yüzden Azerbaycan'da petrol-dışı sektörlerinin geliştirilmesine odaklanılmalıdır.Bu tezde eşbütünleşme ve hata düzeltme teknikleri kullanılarak 1996-2008 dönemi için Azerbaycan örneğinde ihracata dayalı büyüme hipotezi test edilmektedir. Reel GSYİH, ve ihracat ve ithalat arasında uzun ve kısa dönemde bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar ihracatın GSYİH'da artışlara yol açtığı şeklindeki hipotezi doğrulamamaktatır. Diğer taraftan reel GSYİH ihracat artışlarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın bulguları ihracata-dayalı büyüme hipotezinin Azerbaycan için geçerli olmadığını göstermektedir.Azerbaycan için reel GSYİH'dan ihracata doğru bir nedensellik ilişkisinin bulunması kısmi olarak petrol sektörüne yönelik gerçekleşen büyük sermaye akımları ile açıklanabilir. Azerbaycan petrol sektöründe, yabancı sermayenin payı oldukça yüksektir. Hazar Denizinde petrol üretilmesine ilişkin ?Asrın Anlaşması?nın imzalanması ve 2002 ve 2005 yılları arasında ?Bakü-Tiflis-Ceyhan? boru hattının yapımı ülkeye yabancı sermaye girişlerinin artmasına yol açmıştır. Bu sermaye akımları, petrol üretimini, sektörel verimliliği ve GSYİH'i arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between export performance and economic growth, and the role of exports in economic growth is a popular debate subject among development economists. Theoretically, exports are expected to increase economic growth by generating a greater capacity utilization; achieving technological progress; creating employment and increasing labor productivity; increasing specialization; improving allocation of scarce resources in the economy; relaxing the current account pressures by increasing the country?s external earnings and attracting foreign investment; increasing total factor productivity and consequently the welfare of the country.The aim of this study is to test the export-led growth hypothesis for the Republic of Azerbaijan. Azerbaijan is an oil-exporting country and the share of oil and oil products in total exports is 96 percent in 2008. This export structure is an indication of small-scale production of other goods in Azerbaijan that are expected to compete in world markets. Dependence of exports on oil can make Azerbaijan face the ?Dutch Syndrome?. Therefore, development of non-oil sectors of Azerbaijan must be in focus.In this thesis, the export-led growth hypothesis is tested for Azerbaijan using cointegration and error correction model techniques for the 1996-2008 period. Long-run and short-run relationship was found between real GDP, and exports and imports. The results fail to find any support for the proposition that exports Granger cause GDP. However, real GDP Granger causes exports. The findings of this study showed that export-led growth hypothesis is not valid for Azerbaijan.The increasing foreign capital inflows to the Azerbaijan?s oil sector partially explain the causality from real GDP to exports. The share of foreign capital in oil sector is remarkably high in Azerbaijan. Signing of ?Contract of the Century? regarding the production of oil in the Caspian Sea in 1995, and construction of the ?Baku-Tbilisi-Jeyhan? oil pipeline between 2002 and 2005, increased the volume of foreign capital inflows to the country. These capital inflows increased oil production and productivity in the sector and GDP of Azerbaijan.