Bağımsızlık sonrası Azerbaycan'da ekonomik reformlar
Economic reforms in Azerbaijan after the independence
  1. Tez No: 107423
  2. Yazar: VÜGAR SALMANOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET BAĞIMSIZLIK SONRASI AZERBAYCAN'DA EKONOMİK REFORMLAR Vügar SALMANOV Yüksek Lisans Tezi, İktisat Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mahir FİSUNOĞLU Haziran 2001, 158 sayfa Bu çalışmada bağımsızlık sonrası Azerbaycan'da yürütülen ekonomik reformlar incelenmiştir. Birinci bölümde, 1992- 1994 döneminde Azerbaycan ekonomisinde makroekonomik eğilimler ve Sovyet döneminden miras kalan ekonomik yapının sektörler itibariyle değerlendirilmesi yer almaktadır. ikinci bölüm, doğrudan, ekonomik reform süreci ile ilgilidir. Öncelikle, ekonomik reform programlarının uygulanmasına neden olan faktörler kısaca açıklanmış, daha sonra ise ekonomik reform sürecinin başlangıç aşaması ile ilgili bilgilere yer verilmektedir.Diğer altbölümlerde reform uygulamaları özel başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde incelenimştir.Makroekonomik istikrar politikaları kapsamında bütçe, para kredi ve döviz politikalarının başarılı uygulanma süreci ve bu alanda ileride yapılması gereken projelerle ilgili teklifler sunulmuştur. Yapısal reformların en önemli kollarından birini oluşturan özelleştirme uygulamaları ile ilgili altbölümde, yasal ve kurumsal düzenlemelerin, özelleştirme yöntemlerinin değerlendirilmesi, programın uygulanmasına engel olan sorunların analizi ve etkin bir özelleştirme süreci ile ilgili öneriler yer almaktadır.KOBİ'lerin kurulması ve yaygınlaştırılması kapsamında uygulanan projeler de ayrıntılı bir şelikde değerlendirilmiş ve çeşitli önerilerle desteklenmiştir. Sektörel reformlar başlığı alfanda ise, taran, bankacılık, sosyal güvenlik, haberleşme ve ulaştırma sektörlerinde Azerbaycan hükümeti ve uluslararası organizasyonların işbirliği ile uygulanan geniş çaplı yapısal değişiklikler incelenmiştir.Ill Üçüncü bölümde ise, 1995 yılında başlatılan ekonomik reformların makroekonomik alandaki sonuçlan ve reform çalışmalarının yer almadığı, fakat ekonomide yeterince öneme sahip sanayi sektörü, istihdam ve gelir dağılımı göstergeleri incelenmiştir.Bağınısızlık sonrası ülke ekonomisine yön veren dış ticaret, yabancı yatıranlar ve uluslararası kurumlarla kurulan ilişkiler de bu bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölüm, orta ve uzun vadede Azerbaycan ekonomisi için kalkınma stratejilerini içermektedir.Bu bağlamda, Azerbaycan'ın sosyal ve ekonomik gelişimi için uygulanması gereken ( hukuk, kamu yönetimi, basın yayın, tarım, vergi, sanayi vb.) projelerle ilgili öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kriz Dönemi, Makroekonomik İstikrar Programlan,Özelleştirme Çeki, Yatıran Özelleştirmesi, Taran Reformu, Petrol Sanayisi Dışında Kalan Sektörler, Tasarruflar, Girişimcilik
Özet (Çeviri)
IV ABSTRCT ECONOMIC REFORMS IN AZERBAIJAN AFTER THE INDEPENDENCE Vügar SALMANOV M.Sc. Thesis, Department of Economics, Supervisor : Prof. Dr. Mahir FİSUNO?LU June 2001, 158 pages. In this study, the econonmic reforms maintained in Azerbaijan after the independence,hava been investigated. First section contains the evaluations of macroeconomic tendencies from 1992 to 1994, and the economic structure ( in sectors ) inherited from Soviet period. Second section directly related with the process of economic reform.Firstly, the factors - causes for the implementation of reform programs, have been explained shortly and then informations were given about the beginning stage of economic reforms.In next subsections reform projects were investigated deeply under specific topics. The successful implementation process of budget, monetary and foreign currency policies were evaluated and the proposals for the projects that should be realized in the future were submitted. In the subsection considering one of the main aspects of structural reforms - privatization, legal and institutional regulations, privatization methods were evaluated and problems in the implementation process were analized.Finaly, proposals have been submitted for the efficient privatization process. The projects related with organization and development of small and medium sized enterprices were also explained in details and supported with various proposals. Under the topic of“ Structural Reforms ”, broad structural changes realized with the cooperation of Azerbaijan Government and international organizations in theagriculture, banking, social security, communication and transport sectors were investigated. Third section firstly analizes the results of economic reforms in the macroeconomic area, then investigates industrial sector, employment and distribution of income, which are of very importance in the economy but were not restructured.Foreign trade, foreing investments and relations with international economic organizations have been investigated in this section, since those are directing the countries economy. Forth section, involves the development strategies of Azerbaijan economy for the middle and long termln this context, various proposals for the implementation of social and economic development projects ( law, public management,media, agriculture taxation etc.). Key Words : Crisis Period, Macroeconomic Stabilization Programs, Privatization Vouchers, Investment Privatization, Agriculture Reforms, Non-Oil Sectors, Savings, Entrepreneurship.