1946-1960 arası Türk tiyatrosunda toplumsal meseleler
Social issues in Turkish theater between 1946-1960
- Tez No: 861410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT KARAGÜLLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Yazarlar içinde bulundukları toplumdan bağımsız değildir, toplumdan etkilenir ve aynı zamanda toplumu etkilerler. Bundan dolayı edebî metinlerden sosyal hayatla ilgili bazı bilgilerin elde edilmesi mümkündür. En eski edebî türlerden biri olan tiyatro sanatı hiçbir döneminde gerçek hayatla irtibatını tamamen koparmamıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası bütün dünyada sosyal bir buhran havası esmiş ve siyasi yönetimlerde değişim çabaları görülmüştür. Türkiye de bu durumdan siyasal ekonomik ve dolayısıyla sosyal alanlarda etkilenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1946 yılı sonrası çok partili demokrasiye geçiş aşaması ve sonrasında ülkede yaşananlar Türkiye siyasi ve sosyal tarihi için önemlidir. Yirmi yedi yıllık Tek Parti rejiminin temsilcisi olan CHP iktidarı yerini 1950 seçimleri ile Demokrat Parti'ye bırakmıştır. Parti 1960 askeri darbesine kadar on yıl boyunca yönetimde kalmıştır. Çalışmamızda Türkiye sosyal tarihi için çok önemli olan 1946-1960 yılları arasında yazılan tiyatro eserlerinde sosyal meseleler tematik olarak incelenmiştir. Bu dönem yazılan eserler gerek nitelik gerek nicelik bakımdan Türk tiyatrosunun en verimli dönemlerinin başlangıcını oluşturur. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünü tiyatro türü ve Türk edebiyatındaki gelişimi, ikinci bölümünü toplumsal temalar, üçüncü bölümünü ise piyeslerin toplumsallık ve ideolojik bağlamı oluşturur.
Özet (Çeviri)
Writers are not independent of the societies they inhabit; they are influenced by and, at the same time, influence society. Therefore, it is possible to obtain some information about social life from literary texts. The art of theater, one of the oldest literary genres, has never completely severed its connection with real life. After the Second World War, a sense of social crisis swept across the world, leading to efforts for change in political administrations. Turkey, too, was affected by this situation in political, economic, and consequently, social realms. The transition of the Republic of Turkey to a multi-party democracy after 1946 and the events that followed are significant for Turkey's political and social history.CHP, who was the represantative of a twenty-seven-year single-party regime gave way to the Democratic Party in the 1950 elections. The party remained in power for a decade until the 1960 military coup. In our study, the social issues in the theater works written between 1946 and 1960, a crucial period for Turkey's social history, are thematically examined. The works written during this period constitute the beginning of the most productive periods in Turkish theater, both qualitatively and quantitatively. Our thesis consists of three parts. First part: Genre of Theater and its Development in Turkish Literature. Second part: Social Theme Third part: Social and Ideological Context of Theaters