Eğitim ve göç politikalarının ortak yüzü: Çokkültürlülük ekseninde göçmen çocukların okul ve toplumla uyumu
The common face of education and migration policies: The integration of migrant children into school and society on the axis of multiculturalism
- Tez No: 861409
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Suriye iç savaşının ardından önemli sayıda Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan Türkiye'nin en önemli gündemlerinden biri göç yönetimi olmuştur. Özellikle Suriye'den gelen nüfus içerisinde çocukların oransal fazlalığı dikkatleri eğitim alanındaki bütünleştirme süreçlerine çekmiştir. Bu çalışma Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonlarının önündeki engelleri eğitimcilerin gözünden irdelemeyi hedeflemektedir. Bu engeller karşısında eğitimcilerin zorluklarla başa çıkma stratejileri, deneyimleri, mesleki yeterlilikleri ve çok kültürlülüğe ilişkin yaklaşımları sorgulanmaktadır. Bu sorgulama yapılırken eğitimciler Lipsky'nin“sokak düzeyi bürokrasi”teorisi kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma nitel araştırma desenine uygun olarak yürütülmüştür. İstanbul ili Güngören, Bağcılar, Zeytinburnu ve Fatih'te bulunan ortaokullarda görev yapan branş öğretmenleri ve okul yöneticileri arasında yürütülen çalışmada toplam 74 eğitimciyle görüşülmüştür. Görüşmeler, Miles ve Huberman'ın“akış modeli”ne uygun olarak analiz edilmiştir. Bulguların analizi Lipsky'nin“sokak düzeyi bürokratları”teorisi baz alınarak yapılmıştır. Bu bağlamda üç ana tema ve alt temaları belirlenmiştir. Takdir yetkisi kullanan eğitimcilerin yabancı öğrencilerle etkileşimi teması altında bir rol-model olarak eğitimcinin sınıftaki tutumu ve yaklaşımı, idari işlerde yapıcı işlev, kaynaştırma projeleri ve etkinlikleri, akran desteği, farklı öğretim metotları kullanımı olarak; profesyonel yeterlilik teması altında eğitimcinin mesleki gelişimi ve hazır bulunuşluğu, zorluklarla başa çıkma stratejileri, sınıf yönetimi, kapsayıcı eğitim ve çokkültürlülüğe ilişkin görüşleri, entegrasyon- asimilasyon ikilemi olarak; ve sahadan gelen ihtiyaçların değerlendirilmesi teması altında ise dil bariyeri, PIKTES uygulamasının saha yansımaları, yetersiz destek algısı ve okul- göçmen aile bağı zayıflığı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda takdir yetkisi kullanan eğitimcilerin idari işlerde yapıcı rol oynadığı, kaynaştırma projeleri ve etkinliklerini, akran desteğini önemsediği ve farklı öğretim metotları kullanmaktan kaçınmadıkları ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda göçmen öğrencilere yönelik tavrın sınıf / okul atmosferini etkilediği görülmüştür. Eğitimcilerin göçmen öğrencilerin okula entegrasyonları konusunda mesleki olarak kendilerini yeterli görmedikleri ancak buna rağmen zorluklarla başa çıkma stratejileri oluşturdukları ortaya konmaktadır. Göçmenlerin entegrasyonunu önündeki en büyük engelin hala dil bariyeri ve yetersiz aile ve eksik devlet desteği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of Turkey's most important agendas after the Syrian civil war has been migration management, as it has hosted a significant number of Syrian migrants. The proportionally high number of children within the population coming from Syria has drawn attention to integration processes in the field of education. This study aims to examine the obstacles to the integration of Syrian students into the Turkish education system from the perspective of educators. The study questions educators' strategies for coping with these obstacles, their experiences, professional competences, and approaches to multiculturalism. In this inquiry, educators are evaluated within the scope of Lipsky's theory of“street-level bureaucracy.”The study was conducted in accordance with a qualitative research design. A total of 74 educators, including subject teachers and school administrators working in middle schools located in Güngören, Bağcılar, Zeytinburnu, and Fatih districts of Istanbul, were interviewed. The interviews were analysed in accordance with Miles and Huberman's“flow model.”Findings were analysed based on Lipsky's“street-level bureaucrats”theory. In this context, three main themes and sub-themes were identified. Under the theme of interaction with foreign students by educators exercising discretion, the educator's attitude and approach in the classroom as a role model, constructive function in administrative affairs, inclusion projects and activities, peer support, and the use of different teaching methods were examined. Under the theme of professional competence, the educator's professional development and readiness, coping strategies, classroom management, views on inclusive education and multiculturalism, and the integration-assimilation dilemma were explored. Lastly, under the theme of assessment of needs from the field, language barrier, reflections of the PIKTES project in the field, perception of inadequate support and the weakness of school-immigrant family ties were addressed. The study concludes that educators exercising discretion play a constructive role in administrative affairs, cared about inclusion projects and activities, emphasize peer support, and are open to using different teaching methods. Additionally, it was observed that educators' attitudes towards immigrant students influence the classroom/school atmosphere. While educators do not always feel professionally sufficient in integrating immigrant students into schools, they nonetheless develop coping strategies. The study identifies that the biggest obstacle to the integration of immigrant students is still the language barriers and inadequate family and lack of state support.