Obstrüktif ve reflüksif megaüreterlerin tedavisinde Cohen prosedürü ve modifiye intravezikal detrusorrafi tekniğinin karşılaştırılması: Pprospektif randomize klinik çalışma
Comparison of Cohen procedure and modified intravesical detrusorrhaphy technique in the treatment of obstructive and refluxed megaureters: Prospective randomized clinical study
  1. Tez No: 861419
  2. Yazar: SALİH AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Günümüzde en sık kullanılan üreteral reimplantasyon tekniği olan Cohen prosedürü ile modifiye intravezikal detrusorrafi tekniğini prospektif ve randomize olarak karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Obstrüktif ve reflüksif megaüreter tanısıyla Çocuk Ürolojisi polikliniğine müracaat eden hastalardan 22'şer hasta Cohen ve Modifiye İntravezikal Detrusorrafi gruplarına geliş sırasına göre randomize edildi. Hastaların preoperatif yaş, cinsiyet, lateralite, voiding sistoüretrografi (VCUG), DTPA, DMSA sintigrafi sonuçları ve ultrasonografi bulguları kaydedildi. Perioperatif ameliyat süresi ve komplikasyonlar kaydedildi. Tüm olgular ameliyat süreleri, peroperatif ve postoperatif komplikasyon varlığı ve çeşidi, ameliyat sonrası transüretral sonda ve dren alım zamanları kaydedildi. Hastalar cerrahiden 1 hafta ve 1 ay sonra ultrasonografi ve 6 ay sonra voiding sistoüretrografi (VCUG) ile değerlendirildi. Bulgular: Toplamda 44 hasta, 52 renal ünite çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 5 yıldı. Hastaların 22 (50%)'si erkek, 22 (50%)'si kadındı. Hastaların 18 (40.9%)'inde obstrüktif megaüreter, 26 (59.1%)'sında reflüksif megaüreter mevcuttu. Prosedürün başarı oranı %96 olarak bulundu. Hastaların peroperatif verileri ve postoperatif takipleri kayıt altına alındı. Hiçbir hastada intraoperatif kompikasyon ile karşılaşılmadı. Postoperatif takiplerde 3 hastada yakın dönem komplikasyonlar kayıt altına alındı. Postoperatif uzun dönem takiplerinde 2 hastada nüks VUR izlendi. Sonuç: Obstrüktif ve reflüksif megaüreterlerin tedavisinde üreteral reimplantasyon teknikleri günümüzde yüksek başarı oranlarına sahiptir. Uyguladığımız teknik yüksek başarı oranları ve düşük komplikasyon sayıları ile literatür ile benzer sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Hasta grupları oluşturulurken cerrahi endikasyon sonrası sırayla oluşturulan gruplar sonucu Cohen ve MDR grupları arasındaki benzer sonuçlar modifiye tekniğimizin de üreteral reimplantasyon için başarı ile kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the Cohen procedure, which is the most commonly used ureteral reimplantation technique today, with the modified intravesical detrusorrhaphy technique in a prospective and randomized manner. Materials and Methods: Among the patients who applied to the Pediatric Urology outpatient clinic with the diagnosis of obstructive and refluxing megaureter, 22 patients each were randomized to the Cohen and Modified Intravesical Detrussorrhaphy groups according to the order of arrival. Preoperative age, gender, laterality, voiding cystourethrography (VCUG), DTPA, DMSA scintigraphy results and ultrasonography findings of the patients were recorded. Perioperative surgery time and complications were recorded. In all cases, surgery times, presence and type of peroperative and postoperative complications, and postoperative transurethral catheter and drain removal times were recorded. Patients were evaluated with ultrasonography 1 week and 1 month after surgery, and voiding cystourethrography (VCUG) 6 months later. Results: A total of 44 patients and 52 renal units were included in the study. The average age of the patients was 5 years. The gender of the patients was 22 (50%) men and 22 (50%) women. The diagnoses of the patients were obstructive megaureter in 18 (40.9%) and refluxive megaureter in 26 (59.1%). The success rate of the procedure was found to be 96%. Peroperative data and postoperative follow-up of the patients were recorded. No intraoperative complications were encountered in any patient. Near-term complications were recorded in 3 patients during postoperative follow-up. During long-term postoperative follow-up, recurrent VUR was observed in 2 patients. Conclusion: Ureteral reimplantation techniques currently have high success rates in the treatment of obstructive and refluxing megaureters. Our study produces similar results to the literature, with high success rates and low complication numbers. While creating the patient groups, similar results between the Cohen and MDR groups, as a result of the groups formed sequentially after the surgical indication, show that our modified technique can also be used successfully for ureteral reimplantation.