Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin fibromiyalji sendromu hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine residency students' knowledge, attitudes and behaviors about fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 861418
  2. Yazar: BÜŞRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 01.03.2023-31.10.2023 tarihleri arasında 310 Aile Hekimliği uzmanlık öğrencisi ile yapılmıştır. Veriler, online anket form doldurularak toplanmış; bu sayede katılımcıların FMS hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bilgi düzeylerinin sosyodemografik özellikleri ve meslekte geçirdikleri yıl ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Katılımcıların %53,9'u (n=167) kadın, %46,1'i (n=143) erkek; yaş ortalamaları ise 32,3±7,5 olarak bulundu. Katılımcıların %60,0'ı (n=186) evli, %40,0'ı (n=124) bekardır. Katılımcıların %60,0'ının (n=186) meslekte geçirdiği süre 0-5 yıl, %15,5'inin (n=48) 6-10 yıl, %10,0'ının (n=31) 11-15 yıl, %4,5'inin (n=14) 16-20 yıl ve %10,0'ının (n=31) 21 yıl ve üzeridir. Katılımcıların uzmanlık eğitiminde geçirdikleri süreler, %50,0'ı (n=155) 1. yılında, %18,7'si (n=58) 2. yılında, %15,8'i (n=49) 3. yılında ve %15,5'i (n=48) 4. yıl veya daha üzerinde oldukları görülmektedir. Katılımcıların %23,5'inin (n=73) kendisinde veya birinci derece akrabalarında fibromiyalji sendromu bulunurken, %76,5'inin (n=237) kendisinde veya birinci derece akrabalarında fibromiyalji sendromu bulunmamaktadır. Katılımcıların toplam bilgi düzeyi puanı ortalaması 28,9±3,6 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 310 Family Medicine specialty students between 01.03.2023-31.10.2023. The data were collected by filling out an online questionnaire form; in this way, it was aimed to evaluate the level of knowledge of the participants about FMS and to reveal the relationship between their level of knowledge and their sociodemographic characteristics and years in the profession. Of the participants, 53.9% (n=167) were female, 46.1% (n=143) were male, and the mean age was 32.3±7.5 years. Among the participants, 60.0% (n=186) were married and 40.0% (n=124) were single. The time spent in the profession was 0-5 years for 60.0% (n=186), 6-10 years for 15.5% (n=48), 11-15 years for 10.0% (n=31), 16-20 years for 4.5% (n=14) and 21 years or more for 10.0% (n=31). The duration of the participants' specialty training was 50.0% (n=155) in the first year, 18.7% (n=58) in the second year, 15.8% (n=49) in the third year and 15.5% (n=48) in the fourth year or more. While 23.5% (n=73) of the participants had fibromyalgia syndrome in themselves or their first-degree relatives, 76.5% (n=237) did not have fibromyalgia syndrome in themselves or their first-degree relatives. The mean total knowledge score of the participants was 28.9±3.6.