Primer Sjögren sendromlu hastalarda ekstra-glandüler tutulum sıklığının araştırılması ve mortalite için risk faktörlerinin belirlenmesi
Investigation of the frequency of extraglandular involvement in patients with primary Sjögren's syndrome and determination of risk factors for mortality
- Tez No: 861437
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Primer Sjögren Sendromu, glandüler ve ekstraglandüler tutulumlara yol açan otoimmün bir hastalıktır. Takip ettiğimiz hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Bunun için hastaların demografik özelliklerini, klinik bulguları, ek hastalıkları, tedavide kullandıkları ilaçları, ekstraglandüler tutulum bulguları ve ekstraglandüler tutulum risk faktörleri, laboratuvar sonuçları ve mortaliteye katkısı açısından değerlendirmeyi amaçladık. 2002 Amerikan-Avrupa Konsensus Grubu (AECG) kriterlerine göre tanı alan 112 tane primer SS'lu hastalar değerlendirildiğinde yaşları ortalama (mean±SD) 59,15±10,54,hastalık başlangıç yaşı ortalaması (mean±SD) 47,65±11,66, tanı yaşı ortalamasını ise (mean±SD) 49,51±10,84, tanıda gecikme süresini ise (mean±SD) 1,85±2,50 olarak saptadık. Hastalar serolojik açıdan değerlendirildiğinde Ro pozitifliği %50,9, La pozitifliği %33, ANA pozitifliği %57,7 olarak görülmüştür. Hastaların ekstraglandüler tutulum bulguları ve oranları değerlendirildiğinde artrit/artralji %30,4, Raynoud fenomeni %7,1, akciğer tutulumu %3,6, kutanöz vaskülit %1,8, böbrek tutulumu %5,4, karaciğer tutulumu %4,5, lenfoma %4,5, beyin tutulumu %2,7, nöropatik tutulum %5,4, deri tutulumu %59,8 olarak saptanmıştır. Ekstraglandüler tutulum bulguları olan hastalar ile serolojik ve laboratuvar bulgularının ilişkisi incelendiğinde ise anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak primer Sjögren sendromlu kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Ekstraglandüler tutulum riskini artıran herhangi bir faktör ile ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Primer SS is an autoimmune disease that couses glanduler and extraglanduler involvement. We aimed to evaluate the clinical and laboratory characteristics of the patients with Primer SS that followed our centre. For this we aimed to evaluate the demographic characteristics, clinical findings, comorbidities, medications used in treatment, extraglandular involvement findings and extraglandular involvement risk factors, laboratory results and contribution tomortality of patients with primary SS. When 112 primary SS patients diagnosed according to the 2002 American-European Consensus Group (AECG) criteria were evaluated, the mean age (mean±SD) was 59.15±10.54, the mean age at disease onset was 47.65±11.66, and the age at diagnosis was the mean as 49.51±10.84 and the delay in diagnosis as 1.85±2.50. When the patients were evaluated serologically, Ro positivity was found to be 50.9%, La positivity was 33%, and ANA positivity was 57.7%. When the extraglandular involvement findings and rates of the patients were evaluated, arthritis/arthralgia was 30.4%, Raynoud phenomenon 7.1%, lung involvement 57.7%. 3.6, cutaneous vasculitis 1.8%, kidney involvement 5.4%, liver involvement 4.5%, lymphoma 4.5%, brain involvement 2.7%,neuropathic involvement 5.4%, skin involvement 59%. When the relationship between patients with extraglandular involvement findings and serological and laboratory findings was examined, no significant difference was found. As a result, primary Sjögren's syndrome is more common in women than in men. No association was found with any factor that increases the risk of extraglandular involvement.