International technology diffusion channels and total factor productivity convergence: A statistical and comparative analysis of developing countries
Uluslararası teknoloji yayılım kanalları ve toplam faktör verimliliği yakınsaması: Gelişmekte olan ülkelerin istatistiksel ve karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 861439
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE ŞİRİN SARAÇOĞLU, PROF. DR. HAKKI OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Teknoloji, ülkelerin verimlilik seviyelerinin ana belirleyicilerinden biri olup ülkelerin verimlilik seviyelerindeki farklılıklar ise kişi başına düşen uluslararası gelir değişkenliğinin önemli bir bölümünü açıklamaktadır. Bir ülkedeki teknoloji gelişimi, genellikle Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkabileceği gibi uluslararası teknoloji transferi ile de ortaya çıkması mümkündür. Teknolojik faaliyetlerin büyük bir kısmı gelişmiş ve zengin ülkelerde gerçekleştiği için uluslararası teknoloji yayılımı, gelişmekte olan ülkelerde teknoloji seviyesinin gelişmesinde önemli bir rol oynamakta olup, bu ülkelerin ekonomik büyümesi için büyük önem arz etmektedir. Bu tez, gelişmekte olan ülkelerin yabancı teknolojiden ne ölçüde yararlandığını, bu ülkelerdeki teknoloji difüzyon mekanizmalarını/kanallarını, bu ülkelerin yabancı teknolojiyi özümseme yeteneklerini etkileyen faktörleri ve uluslararası teknoloji yayılımı kazanımlarını etkileyen heterojenlik kaynaklarını, birbirleri ile karşılaştırarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu tezin diğer amacı, gelişmekte olan ülkelerde uluslararası teknoloji yayılımının toplam faktör verimliliği (TFV) yakınsaması üzerindeki rolünü karşılaştırmalı bir analizle incelemektir. Analiz kısmı için toplamda iki model tahmin edilmiştir: İlk model, çeşitli teknoloji yayılma kanallarının ve heterojenlik faktörlerinin TFV üzerindeki göreceli etkilerini değerlendirirken, ikinci model ise, uluslararası teknoloji yayılımının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki TFV yakınsaması üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Yapılan değerlendirmeler 46 adet gelişmekte olan ülkeyi ve G7 ülkelerini kapsamakta ve 2000-2019 yılları arasını incelenmektedir. Genel olarak sonuçlar, teknoloji yayılımının faydalarının yayılma kanallarına ve ülkeye özgü bazı özelliklere bağlı olarak değişmesine rağmen, uluslararası teknoloji yayılımının, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerle olan verimlilik farkını kapatmaları noktasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that differences in productivity levels explain a significant portion of international income per capita variation and that technology is one of the main determinants of productivity levels. Expanding technology levels is possible either through autonomous technology creation, which is usually related to research and development (R&D) activity, or technology diffusion. Since most of the technology creation happens in developed and rich countries, international technology diffusion plays a major role in technology absorption in developing countries. It offers them great opportunities for economic growth. This thesis aims to explore the extent to which developing countries benefit from foreign technology, the diffusion mechanisms/channels involved, the factors that shape their absorption capabilities, and the sources of heterogeneity in the technology spillover gains by comparing with each other. Moreover, the other purpose of this thesis is to evaluate the role of technology diffusion in total factor productivity (TFP) convergence in developing countries through a comparative analysis. Two equations are estimated for analysis: the first model evaluates the relative effects of various diffusion channels and heterogeneity factors on TFP, and the second assesses the impact of international technology diffusion on TFP convergence between developed and developing countries. The analysis covers 46 developing countries and G7 countries from 2000 to 2019. The overall results demonstrate that, although the benefits of technology diffusion vary depending on the diffusion channels and some country-specific characteristics, international technology diffusion is essential in helping developing countries close the productivity gap with developed ones.