3- 18 yaş vitamin B12 vitamini eksikliği olan çocuklardaböbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 861454
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU, UZMAN NESRİN TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: B12 vitamini eksikliğinin böbrek tübüler ve glomerüler fonksiyon parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmak, bu etkileri sağlıklı çocuklarla karşılaştırmak ve tedavi öncesi ile sonrasını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran yaşları 3 ile 18 yaş aralığında değişen B12 vitamini eksikliği saptanan 48 çocuk ile benzer yaş grubu ve cinsiyete sahip 53 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 101 çocuk dahil edildi. Her iki grubun vücut boy, vücut ağırlığı ve tansiyon ölçümleri yapıldı. Her iki grubun; tam kan sayımı, serum üre, kreatini, sodyum, potasyum, kalsiyum fosfor; spot idrarda protein, spot idrar mikroalbümin, spot idrar protein/kreatinin, spot idrar elektrolitleri, spot idrar sodyum/kreatinin, spot idrar potasyum/kreatinin, spot idrar kalsiyum/kreatinin, spot idrar fosfor/kreatinin, spot idrar magnezyum/kreatinin, spot idrar ürik asit/kreatinin değerlerine bakıldı. İdrar tetkikleri sabah ilk idrar olarak alındı. Böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan fraksiyone sodyum atılımı, fraksiyone potasyum atılımı, tübüler fosfor geri emilimi, glomerüler filtrasyon hızı hesaplandı. Bulgular: B12 vitamini eksikliği olan çocukların tedavi öncesi ortalama kırmızı küre hacmi kontrol grubunun ortalama kırmızı küre hacmine göre yüksek saptandı (p: 0,004). B12 vitamini eksikliği olan çocukların tedavi öncesi ortalama kırmızı küre hemoglobin konsantrasyonu kontrol grubunun ortalama kırmızı küre hemoglobin konsantrasyonuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p: 0,002). B12 vitamini eksikliği olan çocukların tedavi öncesi serum açlık homosistein seviyeleri, kontrol grubunun serum açlık homosistein seviyelerine göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p: 0,005).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the impact of vitamin B12 deficiency on tubular and glomerular function parameters, compare these effects with healthy children, and assess the differences before and after treatment. Materials and Methods: A total of 101 children were included in the study, comprising 48 children with identified vitamin B12 deficiency, aged between 3 and 18 years, who presented to the Pediatric Health and Diseases Clinic at Ankara Training and Research Hospital of Health Sciences University, along with 53 healthy control children of similar age and gender. Measurements of height, weight, and blood pressure were taken for both groups. Various tests were conducted for each group, including complete blood count, serum urea, creatinine, sodium, potassium, calcium, phosphorus; and spot urine tests for protein, microalbumin, protein/creatinine ratio, electrolytes, sodium/creatinine ratio, potassium/creatinine ratio, calcium/creatinine ratio, phosphorus/creatinine ratio, magnesium/creatinine ratio, uric acid/creatinine ratio. Urine tests were collected as the first morning urine. Parameters such as fractional sodium excretion, fractional potassium excretion, tubular phosphorus reabsorption, and glomerular filtration rate were calculated for the assessment of kidney function. Results: The pre-treatment mean red cell volume of children with vitamin B12 deficiency was found to be significantly higher compared to the mean red cell volume of the control group (p: 0.004). The pre-treatment mean red cell hemoglobin concentration in children with vitamin B12 deficiency was significantly higher than the mean red cell hemoglobin concentration of the control group (p: 0.002). Pre-treatment serum fasting homocysteine levels in children with vitamin B12 deficiency were significantly higher compared to the serum fasting homocysteine levels of the control group (p: 0.005).