Çocukluk çağında yüksek serum vitamin B12 düzeyinin epidemiyolojisi ve malignite ile ilişkisi
Epidemiology of elevated serum vitamin B12 levels in childhood and its association with malignancy
- Tez No: 909466
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLDAR BAHAR GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Serum B12 vitamin düzey ölçümü; toplumda vitamin B12 eksikliğinin sık görülmesi yanı sıra hızlı, kolay ve ucuz bir yöntem olması nedeniyle sıklıkla yapılmaktadır. Ancak, yüksek serum B12 düzeylerinin klinik anlamı ve etyolojisi, eksiklik kadar iyi bilinmemektedir. Erişkinlerde yüksek serum B12 düzeylerinin solid neoplazmlar, hematolojik maligniteler, karaciğer ve böbrek hastalıkları ile ilişkili olduğu bildirilmişken, çocuk hastalarla ilgili literatür sınırlıdır ve çelişkili sonuçlar sunmaktadır. Bu çalışmada çocuklarda yüksek serum vitamin B12 düzeyinin malignite ve kronik hastalık varlığı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak, kanser tanısı almış çocuk hastalarda tanı anında serum vitamin B12 düzey yüksekliğinin sıklığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2019-2022 yılları arasında serum vitamin B12 düzeyi >1000 ng/l olarak belirlenen, 0-18 yaş arası olguları kapsayan retrospektif bir klinik araştırmadır. İkincil olarak, hastanemizde kanser tanısı almış çocuk hastalarda tanı anında serum vitamin B12 düzeyinin yükseklik sıklığı da araştırılmıştır. Hastane işletim sistemi (PANATES) kullanılarak; biyokimya laboratuvarında serum B12 vitamini ölçülen toplam 37115 olgu tanımlanmıştır. Serum vitamin B12 düzeyi >1000 ng/l olan 558 olgu saptanmış, izlem süresi 6 aydan kısa olan ya da iletişime geçilemeyen 51 olgu istatistiksel karşılaştırmalar için çalışma dışı bırakılarak 507 hastanın verileri analiz edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, serum vitamin B12 düzeyleri, başvurdukları poliklinikler, ön tanıları, kronik hastalıkları, son muayene tarihleri, vitamin B12 kullanımı olup olmadığı, varsa kontrol serum vitamin B12 değerleri, hemogram ve biyokimya değerleri hastane bilgi yönetim sistemindeki (HBYS) hasta epikriz raporları, e-nabız kayıtları incelenerek ve gerekli durumlarda olgular telefonla aranarak elde edilmiştir. Ayrıca 2013-2024 yılları arasında hastanemizde malignite nedeniyle takip edilen 174 pediatrik hastanın tanı anındaki bilgileri hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Hastaların kanser türü, cinsiyetleri, yaşları, tanı anındaki ve kontroldeki serum vitamin B12 değerleri, hemogram ve biyokimya değerleri analiz edilmiştir. Bulgular: Bu retrospektif çalışmada, 2019-2022 yılları arasında serum vitamin B12 düzeyi >1000 ng/l olan 558 çocuk ve ergen (310 kız, 248 erkek) incelenmiştir. Olguların yaşları medyan 5,02 yıl (0,3-18 yıl) olup, %55,7'si 0-10 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The measurement of serum vitamin B12 levels is commonly performed due to the high prevalence of vitamin B12 deficiency in the population, as well as its quick, easy, and cost-effective nature. However, the clinical significance and etiology of elevated serum vitamin B12 levels are not as well understood as deficiency. While elevated serum vitamin B12 levels in adults have been associated with solid neoplasms, hematologic malignancies, liver and kidney diseases, the literature regarding pediatric patients is limited and presents conflicting results. This study aims to assess the presence of malignancy and chronic disease in children with elevated serum vitamin B12 levels. Secondarily, the frequency of elevated serum vitamin B12 levels at the time of diagnosis in pediatric cancer patients was investigated. Materials and Methods: This study is a retrospective clinical research conducted at the Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital of the Health Sciences University between 2019 and 2022. It includes cases of children aged 0-18 years with a serum vitamin B12 level >1000 ng/l. Additionally, the frequency of elevated serum vitamin B12 levels at the time of diagnosis was explored in pediatric cancer patients. Using the hospital's operational system (PANATES), a total of 37,115 cases with measured serum vitamin B12 levels in the biochemistry laboratory were identified. Among these, 558 cases with a serum vitamin B12 level >1000 ng/l were found, and after excluding 51 cases with follow-up durations shorter than six months or those with no contact, data from 507 patients were analyzed. The patients' age, gender, serum vitamin B12 levels, outpatient clinic visits, preliminary diagnoses, chronic diseases, last examination dates, use of vitamin B12, follow-up serum vitamin B12 levels, hemogram, and biochemical values were collected from the hospital's patient discharge reports, e-Nabız records, and where necessary, by contacting the patients via phone. Additionally, data regarding the diagnosis of 174 pediatric patients who were followed for malignancy at our hospital between 2013 and 2024 were retrieved from hospital records. The analysis included the patients' cancer types, gender, age, serum vitamin B12 levels at the time of diagnosis and during follow-up, as well as their hemogram and biochemical parameters Results: In this retrospective study, 558 children and adolescents (310 girls, 248 boys) with a serum vitamin B12 level >1000 ng/l were evaluated between 2019 and 2022. The median age of the patients was 5.02 years (range: 0.3-18 years), and 55.7% of the patients were in the 0- 10 years age group.