Sakarya ilindeki ilköğretim okullarındaçalışan öğretmenlerin dıabetes mellıtushakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of primary school teachers regardingdiabetes mellitus in Sakarya province
  1. Tez No: 861481
  2. Yazar: YASEMİN ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diabetes Mellitus, morbiditesi ve mortalitesi yüksek, sedanter yaşam ve obezite nedeniyle son yıllarda sıklığı artan günümüzün en önemli hastalıklarındandır. Diyabetli çocuklar zamanlarının büyük kısmını okulda geçirmektedir. Çalışmamızda Sakarya ilinde ilköğretim okullarında hizmet veren öğretmenlerin Diabetes Mellitus hakkındaki bilgi düzeylerinin ve ilişkili faktörleri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmamız Sakarya ilinde ilköğretim düzeyinde hizmet veren öğretmenler üzerinde yürütülmüş tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırmadır. 330 öğretmene yüz yüze görüşme yolu ile anket uygulanarak yapılmıştır. Öğretmenlere sosyodemografik özelliklerini, öz-soy geçmiş özelliklerini, okullarında diyabet tanılı öğrenci olup olmadığını sorgulayan önermelerden ve öğretmenlerin diyabet konusunda bilgi düzeylerini sorgulayan 26 önermeden oluĢan DM bilgi düzeyini ölçme aracı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Knowledge Level of Primary School Teachers Regarding Diabetes Mellitus in Sakarya Province INTRODUCTION AND AIM: Diabetes Mellitus is one of today's most important diseases with high morbidity and mortality, and its frequency has increased in recent years due to sedentary life and obesity. Children with diabetes spend most of their time at school. In our study, it is permanent to evaluate the knowledge and growth of Diabetes Mellitus Status serving in primary schools in Sakarya. MATERIALS AND METHODS: Our research is a descriptive cross-sectional study conducted on teachers serving at the primary education level in Sakarya. A survey was conducted through face-to-face interviews with 330 teachers. The DM knowledge level measurement tool, which consists of propositions questioning sociodemographic characteristics, personal and family history characteristics, whether there are students diagnosed with diabetes in their school, and 26 propositions questioning teachers' diabetes knowledge levels, was applied to teachers.