Kolloid kistlerde endoskopik ve açık cerrahi yaklaşım tiplerinin ak madde diseksiyonu eşliğinde anatomik olarak karşılaştırılması
Anatomical comparison of endoscopic and open surgical approaches in colloid cysts with white matter dissection
- Tez No: 861500
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HADİ KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Cerrahi yöntemlerin kadavra beyinlerindeki foramen Monro'ya kadar olan bölgede kortikal ve subkortikal yapıları nasıl etkilediğini göstererek, bu yöntemleri karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamız iki aşamadan oluşturuldu. Birinci aşamada altı adet tahnitli kadavra beyni üzerinde modifiye Klingler metodu uygulandı. Kaba diseksiyonda bistüri ve dril ile cilt, kemik ve dura açıldı. Mikroskop mikrodisektör, tahta spatula, mikrohook ve mikro makas ile araknoid mater, arter, ven, gri ve ak madde diseksiyonları yapıldı. Tüm aşamalar fotoğraflandı ve kayıt altına alındı. Çalışmanın ikinci aşamasında, intrakraniyal patoloji bulunmayan 50 sağlıklı erişkinin radyolojik görüntüleri incelendi. Her girişim noktası için parankim uzunluğu ve kranyum-ventrikül uzunluğu MRG ölçüldü. Ölçümler, interhemisferik girişim için Bregma'nın 1 cm önünden, koher noktasından ve koher noktasının 3 cm önü ile transkortikal transventriküler girişim için koher noktasının 3 cm önü, 2 cm lateralinden yapıldı. Radyolojik verilerin analizi için IBM SPSS 20 istatistik analiz programı kullanıldı. Bulgular: Diseksiyon çalışmalarında girişim noktalarının perikallozal arter ve uç dalları, orta serebral arter dalları ve superior sagittal sinüse uzanım gösteren parankimal venler ile anatomik komşuluğu görüldü. Bu noktalar superior frontal girus, U lifler, superior longitudinal fasikül, korona radiata ve korpus kallozum genusuna ait kommissural lifler ile bağlantılıydı. Radyolojik olarak yapılan incelemelerde ortalama PU/KVU; I. girişim noktasında 37.06 /77.94 mm, II. girişim noktasında 37.13/77.99 mm, III. girişim noktasında 37.26/77.98 mm ve anterior interhemisferik girişimde 38.24/78.56 mm olarak ölçüldü. Girişim noktalarında uzunluk açısından istatistiksel anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Sonuç: Nöronal doku üzerindeki en minimal hasarlama mikronöroşirurjinin hedefidir. İnterhemisferik transkallozal girişim, kortikal ve subkortikal dokularda en az yaralanmaya neden olan cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to demonstrate how surgical methods affect cortical and subcortical structures in the region up to the foramen Monro in cadaver brains and compare these methods. Material and Method: Our study was conducted in two stages. In the first stage, the modified Klingler method was applied to six perfused cadaver brains. Gross dissection involved using a scalpel and drill to open the skin, bone, and dura. Microscopic dissections of the arachnoid mater, arteries, veins, gray and white matter were performed using a microscope microdisection, wooden spatula, microhook, and microscissors. All stages were documented through photography and recording. In the second stage of the study, radiological images of 50 healthy adults without intracranial pathology were examined. The parenchymal length and cranium-ventricle length for each intervention point were measured using MRI. Measurements were taken from Bregma's 1 cm anterior, the coherent point, and 3 cm anterior to the coherent point for interhemispheric interventions, and 3 cm anterior to the coherent point, 2 cm lateral for transkortical transventricular interventions. IBM SPSS 20 statistical analysis software was used for the analysis of radiological data. Results: In dissection studies, anatomical adjacency of intervention points with pericallosal artery and its branches, middle cerebral artery branches, and parietal veins extending to the superior sagittal sinus was observed. These points were connected to commissural fibers of the superior frontal gyrus, U fibers, superior longitudinal fasciculus, corona radiata, and corpus callosum genus. Radiological examinations revealed average VP/CP lengths as follows: 37.06/77.94 mm at Intervention Point I, 37.13/77.99 mm at Intervention Point II, 37.26/77.98 mm at Intervention Point III, and 38.24/78.56 mm at anterior interhemispheric intervention. No statistically significant differences were found in length among intervention points (p>0.05).