Endikasyonlarına göre kolposkopik sonuçların retrospektif olarak değerlendirilmesi: Hacettepe Üniversitesi deneyimleri
Retrospective evaluation of colposcopy outcomes according to indications, Hacettepe university faculty of medicine, department of gynecology and obstetrics
- Tez No: 861499
- Danışmanlar: PROF. NEJAT ÖZGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Servikal prekanseröz ve kanseröz lezyonların erken tanı ve tedavisinde kolposkopi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kolposkopik değerlendirme/biyopsi endikasyonları ve tedavi planları varyasyon göstermektedir. Çalışmamızda Ağustos 2018 – Şubat 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi hastanesi jinekoloji-onkoloji polikliniğine başvuran hastalara ait demografik veriler, Pap smear, HPV, kolposkopik değerlendirme, servikal biyopsi, LEEP, endoservikal küretaj ve endometriyal biyopsi sonuçları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen 1948 hastanın yaş ortalaması 40,3±10,3 yıl olup, 955 (%49) hasta 40 yaş ve üzerinde idi. En sık 3 kolposkopi endikasyonu sırası ile HPV pozitifliği (%52,5), smear pozitifliği (%33,5) ve postkoital kanama (%11,6) idi. En sık kolposkopik muayene bulgusu asetobeyaz alan (%45,2), en sık biyopsi sonucu ise servisit (%57,8) idi. Toplam 51 (%4,2) hastada CIN2, 127 (%10,5) hastada CIN3 saptandı. CIN3 tanılı hastaların ortalama yaşı ve median gravida sayısı CIN2 hastalarına göre yüksek bulundu (sırası ile, p=0,002, p=0,001). Smear testi normal gelen 387 hastaya yapılan biyopsi sonucunda %8,5`lik bir grupra premalign/malign patoloji tespit edildi. Biyopsi sonucu CIN2/CIN3 gelen hastaların %62,4`ü 40 yaş altında olup, HPV pozitiflik oranı %98,7 saptandı (%69,5 tek tip, %29,2 çoklu pozitif). Çalışmamıza dahil edilen 289 (%14,8) hastaya endoservikal küretaj yapılmış olup sonuçlar sıklıkla benigndi (%86,9). Sigara kullanımı ile CIN 2-3 grubunda pozitif bir korelasyon olduğu belirlendi (
Özet (Çeviri)
Colposcopy is widely used for early diagnosis and treatment of cervical precancerous and cancerous lesions. However, indications for colposcopic evaluation/biopsy and treatment plans vary. In our study, demographic data, Pap smear, HPV, colposcopic evaluation, cervical biopsy, LEEP, endocervical curettage and endometrial biopsy results of patients who applied to Hacettepe University Hospital gynecology-oncology outpatient clinic between August 2018 and February 2023 were retrospectively examined. The average age of 1948 patients included in the study was 40.3±10.3 years, and 955 (49%) patients were 40 years or older. The three most common colposcopy indications were HPV positivity (52.5%), smear positivity (33.5%) and postcoital bleeding (11.6%), respectively. The most common colposcopic examination finding was an acetowhite area (45.2%), and the most common biopsy result was cervicitis (57.8%). CIN2 and CIN3 were detected in a total of 51 (4.2%) and 127 (10.5%) patients, respectively. The mean age and median gravida number of patients diagnosed with CIN3 were found to be higher than those of CIN2 patients (p=0.002, p=0.001, respectively). As a result of the biopsy performed on 387 patients whose smear test was normal, premalignant/malignant pathology was detected in a group of 8.5%. 62.4% of the patients with CIN2/CIN3 were under the age of 40, and the HPV positivity rate was 98.7% (69.5% single type, 29.2% multiple positive). Endocervical curettage was performed in 289 (14.8%) patients included in our study, and the results were often benign (86.9%). It was determined that there was a positive correlation between smoking and CIN 2-3 group (compared to