Seleksipag' ın farmasötik tabletlerde HPLC ile miktar tayini
Determination of selexipag in pharmaceuti̇cal tablets by high-performance liquid chromatography
- Tez No: 861503
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÖNCÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Seleksipag, Dünya Sağlık Örgütü'nün fonksiyonel sınıflamasına göre Sınıf II ve III'de yer alan hastalarda pulmoner arteriyel hipertansiyon ilerlemesini geciktiren ve hastaların hastaneye yatışlarını azaltan bir ilaçtır. Seleksipag, prostasiklinden yapısal olarak farklı olan ve oral yolla kullanılan bir prostasiklin IP reseptör agonistidir. Bu tez çalışmasında Seleksipagın ticari farmasötik üründen analizi için yeni bir HPLC metodu geliştirilmiştir. Geliştirilen metodun hareketli fazı asetonitril -su (40:60, h/h) karışımı olup pH 3'e tamponlanmıştır. Akış hızı ve enjeksiyon hacmi sırasıyla 0,5 mL/dk ve 1,0 µL'dir. Metod validasyonu ICH Q2(R1) kılavuzuna göre yürütülmüştür ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selexipag is an oral prostacyclin IP receptor agonist that delays the progression of pulmonary arterial hypertension (PAH) and reduces hospitalization in patients in Class II and III according to the World Health Organization (WHO) functional classification. Selexipag is an oral prostacyclin IP receptor agonist that is structurally different from prostacyclin. In this thesis study, a new HPLC method was developed for the analysis of Selexipag from commercial pharmaceutical products. The mobile phase of the developed method is acetonitrile-water (40:60, v/v) mixture and buffered to pH 3. The flow rate and injection volume are 0.5 mL/min and 1.0 µL, respectively. Method validation was carried out according to the ICH Q2(R1) guideline and the results were evaluated statistically.