Yaşlı kadın hastalarda sarkopeni ile denge, düşme korkusu ve düşme riski arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sarcopenia and balance, fear of falling and fall risk in older female patients
  1. Tez No: 861504
  2. Yazar: FATİH GÜREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yaşlı kadın hastalarda sarkopeni düzeyi ile denge, düşme korkusu ve düşme riski arasındaki ilişkiyi araştırmak. Gereç ve yöntem: Bu çalışması kesitsel hastane tabanlı olarak planlandı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran 60 yaş üstü 166 kadın hasta değerlendirmeye alındı. Tüm katılımcılar kapsamlı geriatrik değerlendirme ile değerlendirildi [komorbiditeleri, ilaç sayıları, GYA, mood (Yesevage Geriatrik Depresyon skalası) ve beslenme durumları (MNA-SF), bilişsel fonksiyonları (MMSE), kırılganlık duurmu (FRAIL ölçeği)]. Sarkopeni tanısı EWGSOP2 algoritmasına göre konuldu. Hastalar sarkopeni düzeyine göre gruplara ayrıldı. Katılımcıların son bir yıldaki düşme sayısı, kırık öyküsü ve kırık nedeniyle hastaneye başvuruları, düşme korkusu, Tampa kinezyofobi ölçeği (TKÖ), zamanlı kalk ve yürü testi (TUG), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirme (TDYD) ve Düşme Etkinlik Ölçeği (FES) gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcıların %66,9'unun sarkopenik olduğu görüldü (yaş ortalaması 70,2±4,0 yıl).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between the level of sarcopenia and balance, fear of falling, and risk of falling in elderly female patients. Materials and Methods: This cross-sectional hospital-based study was conducted. A total of 166 female patients aged 60 years and older, who presented to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics, were included in the study. All participants underwent comprehensive geriatric assessment [including comorbidities, number of medications, activities of daily living (ADLs), mood (Yesavage Geriatric Depression Scale), nutritional status (Mini Nutritional Assessment-Short Form, MNA-SF), cognitive functions (Mini-Mental State Examination, MMSE), frailty status (FRAIL scale)]. Sarcopenia diagnosis was made according to the EWGSOP2 algorithm. Patients were divided into groups according to their sarcopenia level. The number of falls in the past year, history of fractures and hospitalizations due to fractures, fear of falling, Tampa Kinesiophobia Scale, Timed Up and Go test (TUG), Berg Balance Scale, Tinetti Balance and Gait Assessment, and Falls Efficacy Scale (FES) were compared between groups. Results: It was observed that 66.9% of the participants were sarcopenic (mean age 70.2±4.0 years).