Adölesan dönem sporcuların beslenme alışkanlıkları ile yeme bozukluğu arasındaki ilişkinin açıklanması
Explanation of the relationship between adolescent athletes' nutritional habits and eating disorders
  1. Tez No: 861505
  2. Yazar: İREM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Adölesan dönemde beslenme, bireyin iskelet-kas sisteminin gelişimin, kardiyorespiratuar zindeliğin, nörogelişimin ve bağışıklığın güçlenmesinde önemli ve büyük bir role sahiptir. Bu çalışmada adölesan dönem sporcuların beslenme alışkanlıkları analiz edilip yeme bozukluğuna ilişkin korkusu olup olmadığının saptanması amaçlandı. Çalışmada 135 adölesan sporcuya 5 bölümden oluşan bir anket uygulandı. Anketler online anket sistemi ile alınıp, istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda adölesan dönemde olan futbol oyuncularının yaş, boy ve kilolarının sağlıklı adölesanlarda olması gereken değerlerde olduğu bulundu ve herhangi bir yeme bozukluğu olmadığı gözlemlendi. Adölesan dönem futbol oyuncuları ile yeme bozukluğuna ilişkin korkular ölçeğinde anlamlı bir ilişki bulunmasa dahi, yeme bozukluğuna ilişkin korkular ölçeğinin sosyal sonuçlar korkusu alt boyut puanları öğün atlama durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir (p = 0,006
Özet (Çeviri)
In the adolescent period, nutrition plays a crucial and significant role in the development of an individual's skeletal-muscular system, cardiorespiratory fitness, neurodevelopment, and immune strength. This study aimed to analyze the eating habits of adolescent athletes and determine the fear of eating disorders. A survey consisting of 5 sections was administered to 135 adolescent athletes, collected through an online survey system and statistically evaluated. The results indicated that the age, height, and weight of adolescent soccer players were within the healthy range for adolescents, and no eating disorders were observed. Even though there is no significant relationship between adolescent football players and the fears of eating disorders scale, the fear of social consequences subscale scores of the fears of eating disorders scale show a statistically significant difference according to meal skipping (p = 0.006