Beslenme danışmanlığı alan kadınlarda sezgisel yeme eğitiminin yeme davranışı ve beden ağırlığı ile ilişkisi
The relationship between intuitive eating education and eating behavior and body weight in women in the field of nutrition counseling
- Tez No: 861506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Obezite, kişinin sağlığını riske atabilecek derecede aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezitenin en yaygın kullanılan tedavi yaklaşımlarından biri diyet tedavisidir. Ancak mevcut kanıtlara bakıldığında kalıcı bir vücut ağırlığı kaybı sağlayan bir diyet tedavisi bulunmamaktadır. Sezgisel yeme, fizyolojik açlık ve tokluk işaretlerini okumayı öğrenmek ve bu işaretlere yanıt olarak yemek yeme olarak tanımlanır ve yapılan kısıtlayıcı diyet yaklaşımlarına karşıt olarak ortaya atılmış bir modeldir. Sezgisel yemenin amacı“ağırlık kaybı”olmasa da ılımlı olarak kilo kaybının sağlanabildiği, obezite ve sağlık sorunlarının aşılmasında, sağlıklı beslenme davranışları geliştirilmesinde yeni bir yöntem olarak görülmektedir. Bu araştırmanın amacı; sezgisel yeme eğitiminin kronik diyet yapan kişilerde yeme davranışı ve beden ağırlığına olan etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya 50 kadın katılmış ve 25'er kişilik eğitim ve kontrol grubuna ayrılmışlardır. Eğitim grubundaki bireylere sezgisel yeme eğitimi verilmiş, kontrol grubu ise standart zayıflama diyeti uygulamıştır. Araştırmanın başında her bireye genel bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan Online Diyet Bilgi Formu, araştırmanın başında ve sonunda her bireye Sezgisel Yeme Ölçeği (SYÖ-2), Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (YYDÖ) ölçekleri uygulanmış ve antropometrik ölçümlerini almaları istenmiştir. Süreç içinde ise her bireyin 12 günlük besin tüketim kaydı alınmış ve 4 hafta takip edilmiştir. Süreç sonunda sezgisel yeme ölçeğinin toplamında ve alt gruplarda iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p >.05). Süreç sonrasında eğitim grubunun, kontrol grubuna göre yetişkin yeme davranışı ölçeğinin sadece“tokluk hissi”ve“duygusal yetersiz yeme”alt boyut puanlarında anlamlı bir yükseliş görülmüştür (p < .05). Süreç sonrasında antropometrik ölçümlerin hiçbirinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p > .05). Sezgisel yeme eğitimi alan bireylerin, standart zayıflama diyeti alan bireylerden daha fazla tokluk hissettikleri, daha az duygusal yetersiz yeme davranışı gösterdikleri ancak beden kütle indeksine herhangi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Konuyla ilgili daha derinlikli sonuçlar alabilmek adına daha uzun süre takip edilen, daha büyük örneklem üzerinde uygulanan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as excessive fat accumulation that can put a person's health at risk. The most commonly used treatment for obesity is diet therapy. However, with current evidence, there is no diet that provides permanent weight loss. Intuitive eating is learning to read physiological hunger and fullness signals and eat in response to these signals as a counter-pattern to restrictive diets. The purpose of intuitive eating is not to“lose weight”, but it is seen as a new method by which moderate weight loss can be achieved, health problems can be overcome, and healthy eating behaviors can be developed. The aim of this research is to investigate the impact of intuitive eating education on eating behavior and body weight in individuals practicing chronic dieting. 50 female participated in this study and were divided into two groups of 25, an education group and a weight loss diet group. At the beginning of the study, an Online Diet Information Form questioning general information and eating habits was administered. The Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and the Adult Eating Behavior Scale (AEBQ) were administered at the beginning and end of the study, and they were asked to take anthropometric measurements and a 12-day food consumption record was obtained and followed for 4 weeks. At the end of the procedure, no statistically significant difference was found between the two groups in the intuitive eating scale (p > .05). The education group showed a significant increase in only the“satiety feeling”and“emotional undereating”sub-dimension scores of the adult eating behavior scale compared to the control group (p < .05). There was no statistically significant difference between the groups in any of the anthropometric measurements (p > .05). However, it was observed that individuals who received intuitive eating training felt fuller and exhibited less emotional eating behavior than the control group, but it had no effect on body mass index. More research is needed on this subject.