Cerrahi operasyonla atriyal septal defekt kapama yapılan hastalarda preop-postop pulmoner hipertansiyon gelişimi değerlendirilmesi hemodinamik parametreler açısından karşılaştırılması
Evaluation of preop-postop pulmonary hypertension development in patients undergoing surgical closure of atrial septal defect comparison in terms of haemodynamic parameters
  1. Tez No: 861512
  2. Yazar: MEHMET MODA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN CELKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda cerrahi operasyonla atriyal septal defekt kapama yapılan hastalarda operasyon öncesi ve sonrası pulmoner hipertansiyon gelişiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya atrial septal defekt kapama operasyonu yapılmış olan toplam 76 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 3-61 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 20.42±14.80 idi. Hastalardan 43'ü (% 56,6) kadın, 33'ü (% 43,4) ise erkekti. Çalışmaya dahil edilen ASD'li hastalardan 36'sının (% 47,4) ek hastalığı var iken 40'ının (% 52,6) ise ASD dışında ek bir hastalığı yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate the development of pre- and postoperative pulmonary hypertension in patients who underwent surgical closure of atrial septal defect. Materials and Methods: A total of 76 patients who underwent atrial septal defect closure operation were included in the study. The ages of the patients included in the study ranged from 3 to 61 years with a mean age of 20.42±14.80 years. Forty-three (56.6% ) of the patients were female and 33 (43.4% ) were male. Among the patients with ASD, 36 (47.4%) had comorbidities and 40 (52.6%) had no comorbidity other than ASD.