Hukuk ve edebiyat ilişkisine disiplinlerarası bir yaklaşım: Hukuk eğitiminde edebiyatın önemi
An interdisciplinary approach to the relationship between law and literature: The importance of literature in legal education
  1. Tez No: 861535
  2. Yazar: ŞERİF ÖZBEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAP COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Hukuk ve Edebiyat İlişkisine Disiplinlerarası Bir Yaklaşım: Hukuk Eğitiminde Edebiyatın Önemi”konulu bu çalışmada hukuk ve edebiyat arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu noktadan da hareketle ortak noktaları ve farklılıkları açıklanmaya çalışılmıştır. Hukukun diğer disiplinlerle ilişkisinin ortaya konulmasının nedeni hukuka yeni bakış açıları ve açılımlar getirilmesi ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Hukuk ve edebiyat ilişkisi iki temel yaklaşımla ele alınmaktadır. Edebiyatta hukuk, edebi metinlerdeki hukuki konuları ele alarak hukuku zenginleştirmeyi ve yeni bakış açıları edinmeyi öncelerken, edebiyat olarak hukuk ise hukuki metin ve mahkeme kararlarının edebi teknikler kullanılarak yorumlanmasını ifade etmektedir. Hukuk kurallarının matematiksel formüllere indirgendiği, hukuki yorumun ve içtihadın örselendiği bir ortamda hukuk kuramının, hukuk felsefesinin, hukuk sosyolojisinin, hukuk ve edebiyatın kısacası hukukun düşünsel boyutunun ön plana çıkarılması gerekmektedir. Edebiyat hukuka yeni bakış açıları ve deneyimler kazandırırken hukukun kavranması ve özümsenmesini, yorum kabiliyetinin arttırılmasını sağlamaktadır. Nitekim yapılan nitel araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Hukuk ve edebiyat ilişkisi dünyada bir asrı geçkin bir tarihe sahip olsa da ülkemizde yaklaşık yirmi yıllık bir geçmişe tekabül etmektedir. Türkiye'de hukuk ve edebiyat ilişkisini temel alan akademik düzeydeki çalışmaların ise son 15 yıl içerisinde yapıldığı ve bu alana olan ilginin arttığı görülmektedir. Bu çalışma bu ilişkiyi odak noktasına alarak alana katkı sağlama ve sonraki çalışmalara dayanak oluşturma amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Titled“An Interdisciplinary Approach to the Relationship between Law and Literature: The Importance of Literature in Legal Education”, this study explores the relationship between law and literature, aiming to elucidate their commonalities and distinctions. The exploration of law's association with other disciplines stems from the necessity to introduce novel perspectives and broaden the scope of legal studies. The relationship between law and literature is approached through two fundamental perspectives. The first,“law in literature,”focuses on enriching legal discourse by addressing legal matters within literary texts. The second,“law as literature,”involves interpreting legal texts and court decisions utilizing literary techniques. In an era where legal regulations often reduce to mere mathematical formulations, causing damage to legal interpretation and jurisprudence, the study emphasizes the significance of legal theory, philosophy, sociology of law, and the intersection with literature - collectively shaping the intellectual dimension of law. Literature not only introduces fresh viewpoints and experiences but also aids in comprehending and assimilating legal principles, thereby enhancing interpretative capacities. Qualitative research echoes these findings, indicating that while the relationship between law and literature spans over a century globally, it has only been prevalent in our country for the past two decades. Nevertheless, there has been a surge in academic endeavors exploring this relationship in Turkey, particularly within the last 15 years, showcasing a growing interest in this field. This study aspires to contribute to this domain and serve as a foundation for future research endeavors by centering on this intricate relationship.