Hukuk ve müzik
The law and the music
- Tez No: 453144
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, hukukun kendisi, hukukun yazılılaşma süreci, yargılamaya konu olaylar, yargılama eylemi gibi olguları“anlamak”için hukuk dışından bakma ve hukuku başka bir kavramla birlikte düşünerek hukuka yaklaşma denemesidir. Disiplinlerarası bir yaklaşım olarak nitelendirilebilecek olan çalışmamızda müzik, diğer sanat dallarından farklı olarak zamansal bir sanat olduğu için hukuk dışındaki diğer disiplin olarak seçilmiştir. Müzik ve hukuk ilişkisi kurulmadan önce, müziğin genel olarak estetikle ilişkisinin kurulabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalarda hukuk metinlerinin ya da hukuk uygulama süreçlerinin birer sanat fenomeni olabilip olamayacağı değerlendirilmiştir. Hukuk ve estetik ilişkisi, paylaştıkları anlatısal karakter sebebiyle daha çok edebiyat sanatı üzerinden kurulagelmiştir. Müzik ve hukuk ilişkisi üç bağlamda kurulabilmektedir. Öncelikle, müzik de hukuk da sözlü kültürün ürünü olarak doğmuş, aynı tarih dilimlerin içinde yazılılaşmışlardır. Hukukta kanunlaşma, müzikte de notasyona denk gelen bu süreçlerin birlikte okunması, hukuku kavramak için müzikten faydalanmanın bir yoludur. İkinci olarak müzik de, yargılamaya konu olaylar da zaman içinde gerçekleşiyor olmaları bakımından birbirine benzerler. Özellikle melodi kavramı üzerinden yapılan değerlendirmeler, yargılama konusu olayların nasıl algılanabileceğine dair bir yaklaşım getirmektedir. Son olarak müzikte de hukukta da yaratıcı ve uygulayıcı olmak üzere iki özne söz konusudur. Müziğin de hukukun da tanımlarında bu iki öznenin karşılıklı ilişkileri belirleyicidir. Bunların dışında, bir kültür ürünü olarak şarkı sözleri üzerinden de toplumların hukuk yaklaşımları hakkında değerlendirme yapmak mümkün görünmektedir. Hukuk eğitiminde kullanılan yeni yöntem teknikler içinde müziğin de yer alabileceği yaklaşımı da mevcut olup, amacımız hukukun mümkün olan en geniş bakış açısından algılanmasını sağlayabilmek için müzikten faydalanarak farklı bir bakış açısını literatüre sunmuş olmaktır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt for looking at the law from an out of the law perspective and approaching the law by considering it together with another concept with the intent of“understanding”phenomena such as the law itself, development process of written law, justiciable incidents and act of judging. In this study, which may be considered as interdisciplinary, music was chosen as the other discipline in addition to law as it is an temporal art unlike the other branches of art. There are studies showing that music's relation with aesthetics in general may be established before establishing a relation between music and law. In this study the question of whether legal texts or application process' can be an artistic phenomenon, is evaluated. The relationship between law and aesthetics had been mostly based on the art of literature due to their common narrative character. The relation between law and music can be established in three contexts. First of all both music and law were born as a product of the oral culture and became written in the same time periods. Reading these process' which corresponds to codification in law and notation in music is a method for benefiting from music in order to comprehend law. Secondly, both music and justiciable incidents are alike in the sense of occurring in time. Especially considerations based on the concept of melody provides a point of view for perceiving justiciable incidents. Lastly, both in law and music there are two subject as creator and performer. Relations of these two subjects are definitive in defining both law and music. In addition to these, it seems possible to make assessments on societies' approach to law based on the song lyrics. Also there is an approach which considers the music as one of the new methods and techniques for legal education; our intent is to present a different point of view by benefiting from music in order to comprehend the law from the broadest possible point of view.